Krievijas Arhangeļskas apgabalā notikušo avāriju, kurā ceturtdien gāja bojā divi cilvēki un seši tika ievainoti, var būt izraisījusi ar kodoldegvielu darbināta raķešdzinēja eksplozija, vēstīja britu ziņu aģentūra "Reuters", atsaucoties uz amerikāņu ekspertiem.
Saskaņā ar šo ekspertu teikto avārija, visticamāk, notikusi, kad tika izmēģināta spārnotā raķete, kuru pērn pieminēja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Krievijas ziņās šīs raķetes nosaukums ir "9M730 Burevestņik", bet NATO to nosaukusi par "SSC-X-9 Skyfall".
Krievijas Aizsardzības ministrija ceturtdien paziņoja, ka divi cilvēki gājuši bojā un seši ievainoti, uzsprāgstot reaktīvajam dzinējam tā izmēģinājuma laikā, bet radiācijas līmenis pēc šīs avārijas ir normāls. Krievijas aģentūra "Rosatom" gan paziņoja, ka ir gājuši bojā pieci tās darbinieki.
"Reuters" citēja Amerikas Zinātnieku federācijas pārstāvja Ankita Pandas teikto, ka raķešdzinēji ar šķidro degvielu neizdala radiāciju. Poligona tuvumā esošās Severodvinskas pilsētas pašvaldības vietnē bija publicēts paziņojums, ka ceturdien dienas vidū ticis fiksēts īslaicīgs fona radiācijas uzplaiksnījums, bet piektdien šis paziņojums no vietnes pazuda.
Midlberijas Starptautisko pētījumu institūta eksperts Džefrijs Lūiss intervijā "Reuters" paziņoja, ka šī avārija, visticamāk, notikusi ar kodoldegvielu darbināmas spārnotās raķetes izmēģinājumu laikā. Lūisa un viņa līdzstrādnieku slēdzieni pamatoti ar satelītfotogrāfiju un netiešu datu izpēti.
Lūiss un viņa līdzstrādnieki arī izpētīja automātiskās identifikācijas sistēmas (AIS) signālus no kuģiem, kas sprādziena dienā atradušies piekrastes tuvumā. Viņi identificēja vienu no kuģiem kā motorkuģi "Serebrjanka", kas ir paredzēts šķidro radioaktīvo atkritumu savākšanai un uzglabāšanai.
Lūiss sacīja, ka raķešu ar parasto dzinēju izmēģinājumos nav vajadzīga šī kuģa klātbūtne. Viņš atzīmēja, ka AIS signāli arī parādīja to, ka kuģis "Serebrjanka" atradās aizliegtajā zonā, kas mēnesi pirms šiem izmēģinājumiem tika izveidota piekrastes tuvumā, lai tur neiebrauktu sveši kuģi.