ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien G7 samita laikā paziņojis, ka ir gatavs tuvākajās nedēļās tikties ar Irānas prezidentu Hasanu Ruhani.
Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs svētdien negaidot ieradās Biaricā, Francijā, kur norisinās G7 samits. Zarifs samita kuluāros tikās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un Francijas ārlietu un finanšu ministriem.
Makrons, kurš aktivizējis centienus glābt pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos, ko ASV vienpusējā kārtā pametušas, šodien paziņoja, ka intensīvas diplomātijas un konsultāciju rezultātā radīti apstākļi, lai nākamajās pāris nedēļās tiktu noorganizēta Trampa un Ruhani tikšanās.
Tramps pavēstīja, ka noteikti piekritīs tikties ar Irānas prezidentu, ja apstākļi būs atbilstoši.
Jautāts, vai Makrona ierosinājums sarīkot šādu tikšanos tuvākajās nedēļās viņam izklausās reālistisks, Tramps atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka, viņaprāt, arī Ruhani to atbalstīs.
"Es domāju, ka viņš gribēs tikties. Es domāju, ka Irāna vēlas atrisināt šo situāciju," sacīja Tramps.
Makrons atklāja, ka iepriekš šodien sazvanījies ar Ruhani un sacījis viņam, ka uzskata vienošanos par iespējamu, ja Ruhani tiktos ar Trampu.
Irāna vēl nav komentējusi jaunākos pavērsienus G7 samita laikā, bet Ruhani iepriekš Teherānā izteica atbalstu diplomātisko centienu pastiprināšanai.
Ruhani izteicās, ka gadījumā, ja viņam taptu skaidrs, ka tikšanās var atrisināt Irānas tautas problēmas, tad viņš noteikti piekristu tikties.
Pēdējo mēnešu laikā Persijas līcī ir pieaudzis saspīlējums, jo ASV īsteno "maksimāla spiediena" stratēģiju, tostarp nosakot sankcijas pret Irānu un kavējot Irānas naftas tankkuģu pārvietošanos Vidusjūrā.
Saspīlējums starp Irānu un ASV pieaudzis kopš pērn ASV prezidents atsauca savas valsts dalību 2015. gadā noslēgtajā kodollīgumā un atsāka sankcijas pret Irānu.
Makrons svētdien atzina, ka Eiropas valstis ir glābušas kodolvienošanos, bet ASV spiediens ir licis Irānas pusei pārkāpt līgumu. Tramps iepriekš apsūdzējis Makronu par "jauktu signālu" došanu Irānai, mēģinot saglābt kodolvienošanos, kuras mērķis bija ierobežot Irānas kodolprogrammu, mīkstinot valstij noteiktās sankcijas.
"Nekas vēl nav izdarīts. Viss joprojām ir ļoti trausls," brīdināja Makrons.
Francijas prezidents ir paziņojis, ka visas G7 valstis uzskata, ka Irānai nekad nevajadzētu iegūt kodolieroci un reģionā ir jāsaglabā stabilitāte.
Makrons izteicās, ka jaunas vienošanās ietvaros varētu tik piemērotas pārbaudes vēl citiem Irānas objektiem un pagarināts termiņš pēc 2025.gada, kad beidzas 2015.gadā noslēgtais kodollīgums. Apmaiņā pret to Irāna varētu saņemt ekonomiskus atvieglojumus, piemēram saņemt kredītlīnijas. Plašāku informāciju Makrons neatklāja.
Tramps sacīja, ka prasības ir vienkāršas: nekādu kodolieroču, nekādu ballistisko raķešu un garāks termiņš. Makrons ballistiskās raķetes nepieminēja.
Irāna iepriekš ir noraidījusi idejas par plašāku vienošanos, kas ierobežotu arī tās ballistisko raķešu programmu un atbalsta sniegšanu sabiedrotajiem Libānā, Sīrijā, Irākā un Jemenā.
Tramps sacīja, ka viņam ir "ļoti laba sajūta" par jaunas vienošanās noslēgšanu ar Irānu, bet viņš brīdināja, ka gadījumā, ja Teherāna rīkosies agresīvi, tā sastapsies ar lielu pretspēku.
Vācijas kanclere Angela Merkele G7 samita laikā pauda prieku par to, ka Irāna un ASV ir atvērtas sarunām.
"Gatavība runāt ir lielisks progress," norādīja Merkele, piebilstot, ka diskusijās samitā eiropieši ir atbalstījuši jebkādas sarunas ar Irānu.