Lielbritānijas parlaments apspriedīs likumprojektu, kas bloķēs izstāšanos no ES bez vienošanās
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta otrdienas vakarā nobalsojusi par to, ka tā apspriedīs likumprojektu, kas bloķēs valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās.

Par to nobalsoja 328 deputāti, bet 301 deputāts bija pret. Starp deputātiem, kas balsoja par, bija arī 21 politiķis no premjerministra Borisa Džonsona vadītās Konservatīvās partijas. Džonsons iepriekš draudēja, ka konservatīvie, kuri pāries opozīcijas pusē, tiks izslēgti no partijas.

Šis balsojums ir trieciens Džonsonam, kurš ir apsolījis, ka Lielbritānija izstāsies no ES 31.oktobrī neatkarīgi no tā, vai ar ES būs panākta vienošanās par izstāšanās nosacījumiem.

Likumprojekts, par kuru parlamenta apakšpalāta balsos trešdien, paredzēs, ka gadījumā, ja līdz 19. oktobrim ar ES nebūs panākta vienošanās par izstāšanās nosacījumiem un to nebūs apstiprinājis parlaments, Džonsonam būs jālūdz ES pagarināt Lielbritānijas izstāšanās termiņu līdz 31. janvārim.

Pēc balsojuma premjers, uzrunājot deputātus, atkārtoti apliecināja, ka ierosinās rīkot pirmstermiņa vēlēšanas, ja parlaments trešdien atbalstīs likumprojektu, kas paredzēs bezvienošanās "Brexit" bloķēšanu.

"Es negribu vēlēšanas, bet, ja deputāti rīt nobalsos par to, ka vēlreiz bezjēdzīgi jāatliek "Brexit", iespējams, gadiem ilgi, tad tā būs vienīgā iespēja to atrisināt," sacīja Džonsons.

Ārkārtas vēlēšanu sarīkošanai nepieciešams divu trešdaļu apakšpalātas deputātu atbalsts. Opozīcijā esošās Leiboristu partijas līderis Džeremijs Korbins paziņoja, ka leiboristi atbalstīs priekšlikumu par pirmstermiņa vēlēšanām ar nosacījumu, ka tiks pieņemts likumprojekts, kas paredz bezvienošanās "Brexit" bloķēšanu. Līdzīgu viedokli pauda arī liberāldemokrāti un Skotijas Nacionālā partija.

Ja vēlēšanas notiks, tās būs jau trešās parlamenta vēlēšanas Lielbritānijā četru gadu laikā.

Dažas stundas pirms izšķirošā balsojuma otrdienas vakarā konservatīvie zaudēja vienas balss vairākumu, kas tiem bija parlamenta apakšpalātā, kad toriju deputāts Filips Lī pārbēga pie opozīcijā esošajiem liberāldemokrātiem.

Iepriekšējā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja bija panākusi vienošanos ar ES par izstāšanās nosacījumiem, taču neguva tai parlamenta atbalstu. Džonsons ir paziņojis, ka cer panākt jaunu vienošanos ar ES, taču arī apsolījis, ka arī neveiksmes gadījumā Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās 31. oktobrī.

Bezvienošanās "Brexit" pretinieki brīdina, ka tas varētu izraisīt Lielbritānijas ekonomikas recesiju un radīt haosu uz valsts robežām, kā arī pārtikas, medikamentu un citu preču piegādes pārtraukumus.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!