Delfi foto misc. - 69949
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Krievijā aptuveni 200 cilvēki, tostarp aktieri un mūziķi, trešdien sarīkojuši protestu pie prezidenta administrācijas Maskavā, šādi izrādot atbalstu ieslodzītajiem demonstrantiem.

Tūkstošiem cilvēku izgāja demonstrācijās Maskavas ielās, pēc tam kad varasiestādes atteicās reģistrēt vairākus pazīstamus opozīcijas kandidātus Maskavas domes 8.septembra vēlēšanām. Policija aizturēja vairākus simtus protestu dalībnieku. Lielākā daļa drīz vien tika atbrīvota, bet dažiem tika izvirzītas nopietnas apsūdzības.

Krievijas tiesas šomēnes piesprieda sešiem cilvēkiem no diviem līdz četriem gadiem ilgus cietumsodus. Tostarp 23 gadus vecajam aktierim Pāvelam Ustinovam tika piespriesti trīsarpus gadi cietumā par vardarbību pret policiju opozīcijas protestu gaitā.

Ustinova lieta piesaistīja plašu sabiedrības uzmanību un negaidīti izprovocēja solidaritātes kampaņu populāro aktieru un Kremlim draudzīgi noskaņoto slavenību vidū. Vairāki desmiti sabiedrībā pazīstamu cilvēku, kuriem ir miljoniem sekotāju sociālajos medijos, vietnē "Instagram" pauda atbalstu Ustinovam, uzsverot, ka viņš vienkārši gadījies blakus protestu vietai un nav vainīgs.

Šodien vairāki populāri aktieri sarīkoja viena cilvēka piketus pie prezidenta administrācijas. Šis ir vienīgais demonstrāciju veids, ko Krievijā drīkst rīkot bez iepriekšējas varasiestāžu brīdināšanas. Vienam nomainot otru, slavenības turēja rokās plakātu, kurā tika aicināts atbrīvot Ustinovu. Izveidojās gara rinda uz plakātu.

Izskanēja arī aicinājumi atbrīvot visus ieslodzītos protestētājus. "Runa ir par visiem," sacīja populārā aktrise Aleksandra Bortiča. Slavenības salīdzināja Ustinova lietu ar žurnālista Ivana Golunova aizturēšanu jūnijā, pamatojoties uz safabricētām apsūdzībām par mēģinājumu tirgot narkotikas.

Pēc plašas solidaritātes kampaņas Golunovs tika atbrīvots. Sperot netipisku soli, atbalstu Ustinovam pauduši arī pareizticīgo garīdznieki. Atklātā vēstulē, ko parakstījuši 70 garīdznieki un kas publiskota vietnē "Pravmir", teikts, ka tiesu spriedumu mērķis acīmredzami ir iebiedēt sabiedrību. Atklātu vēstuli publicējuši arī vairāk nekā 260 skolotāji, nosodot "kliedzošo beztiesiskumu" un aicinot sodīt tos, kuri pārkāpa likumu un ieslodzīja protestētājus. Ustinova advokāts paziņoja, ka apstrīdējis tiesas spriedumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!