Vēl trīs katalāņu separātistu līderiem, kas stājušies tiesas priekšā saistībā ar neatkarības referenduma sarīkošanu 2017.gadā, piespriesti 12 gadu ilgi cietumsodi, bet pieciem citiem apsūdzētajiem - nedaudz īsāki cietumsodi.
"Kopā 100 gadi. Varmācība. Tagad, kā jebkad, esmu kopā ar jums un jūsu ģimenēm. Pienācis laiks reaģēt kā nekad," tviterī paziņoja Katalonijas ekspremjers Karless Pudždemons, kurš aizbēga uz Beļģiju, lai izvairītos no tiesāšanas.
12 apsūdzētie, no kuriem vairums ir bijušie Katalonijas reģionālās valdības locekļi, stājās Augstākās tiesas priekšā februārī.
Tiesa bijušajai reģionālā parlamenta spīkerei Karmei Forkadeļai piespriedusi 11 gadu un sešu mēnešu ilgu cietumsodu, bet divu aktīvistu organizāciju līderiem - Katalāņu Nacionālās sapulces (ANC) un "Omnium Cultural" vadītājiem Džordi Sančesam un Džordi Kuišaram katram piespriests deviņu gadu cietumsods.
Tikai trim no 12 apsūdzētajiem izdevies paglābties no cietumsoda. Viņiem bija izvirzītas mazāk nopietnas apsūdzības, par ko tiesa piespriedusi naudassodus.
Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.
Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas. Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.
Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī Katalonijas ekspremjers Karless Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā.
Spānijas valdība cer, ka ilgi gaidītais Augstākās tiesas lēmums 12 katalāņu separātistu līderu prāvā beidzot ļaus pārvarēt krīzi Katalonijā. Savukārt reģiona neatkarības atbalstītāji cer uz pretēju efektu - separātistu vienotību un jaunu stimulu protestiem.