Spriedums, ar kuru Spānijas Augstākā tiesa piemērojusi ieslodzījumu deviņiem Katalonijas politiskajiem un pilsoniskajiem līderiem, ir vēsturiska kļūda, paziņojis Katalonijas ārlietu ministrs Alfreds Bosks.
Tiesa pirmdien nolasījusi spriedumu katalāņu politiķu un aktīvistu lietā, kurus Spānijā tiesāja par Katalonijas reģiona neatkarības referenduma rīkošanu 2017. gadā. Deviņiem no 12 apsūdzētajiem piespriests cietumsods.
Katalonijas Ārlietu ministrs Alfreds Bosks šo tiesas procesu raksturo kā politizētu, kurā cilvēki notiesāti par savu politisko pārliecību, portālu "Delfi" informē Katalonijas valdības delegācijas Baltijas valstīs pārstāve Eva Cilvika.
Reāla cietumsoda piespriešana deviņiem katalāņu neatkarības līderiem ir vēsturiska kļūda, kas problēmu tikai saasina, nevis atrisina, viņš uzskata.
Viņaprāt Spānijas valdības vadītājs Pedro Sančess nav mēģinājis Madrides konfliktu ar Barselonu atrisināt dialoga ceļā. Spriedums pret politieslodzītajiem (kā to uztver Barselona), paceļ šo konfliktu Eiropas un starptautisko tiesu līmenī, atzīmē ministrs.
Katalonijas valdība aicina starptautiskās sabiedrības iesaistīšanos Spānijas un Katalonijas konfliktā. "Neviens nedrīkst klusēt, saskaroties ar šādu pamattiesību pārkāpumu," uzsver Bosks.
"Delfi", atsaucoties uz aģentūru LETA, jau ziņoja, ka 13 gadu cietumsods piespriests bijušajam Katalonijas vicepremjeram Urialam Džunkerasam, atzīstot viņu par vainīgu musināšanā uz dumpi un valsts līdzekļu izšķērdēšanā.
Vēl trīs katalāņu separātistu līderiem, kas stājušies tiesas priekšā saistībā ar neatkarības referenduma sarīkošanu 2017.gadā, piespriesti 12 gadu ilgi cietumsodi, bet pieciem citiem apsūdzētajiem - nedaudz īsāki cietumsodi.
12 apsūdzētie, no kuriem vairums ir bijušie Katalonijas reģionālās valdības locekļi, stājās Augstākās tiesas priekšā februārī.
Tiesa bijušajai reģionālā parlamenta spīkerei Karmei Forkadeļai piespriedusi 11 gadu un sešu mēnešu ilgu cietumsodu, bet divu aktīvistu organizāciju līderiem - Katalāņu Nacionālās sapulces (ANC) un "Omnium Cultural" vadītājiem Džordi Sančesam un Džordi Kuišaram katram piespriests deviņu gadu cietumsods.
Tikai trim no 12 apsūdzētajiem izdevies paglābties no cietumsoda. Viņiem bija izvirzītas mazāk nopietnas apsūdzības, par ko tiesa piespriedusi naudassodus.