ASV Kalifornijas štatā ugunsgrēku dēļ izsludināts ārkārtējais stāvoklis
Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV Kalifornijas štata gubernators Gevins Ņūsoms svētdien izsludinājis ārkārtējo stāvokli saistībā ar savvaļas ugunsgrēkiem, kuru izplatīšanos veicina nepieredzēti spēcīgs, brāzmains vējš.

Rīkojums evakuēties dots jau gandrīz 200 tūkstošiem cilvēku un, lai nepieļautu ugunsgrēku izraisīšanos no vēja bojātām elektrolīnijām, komunālo pakalpojumu uzņēmums "Pacific Gas and Electric" (PG&E) sācis atslēgt elektroenerģijas padevi 36 apgabalos. Lēsts, ka kopumā bez elektroenerģijas uz vismaz divām diennaktīm var nākties iztikt apmēram 2,35 miljoniem kaliforniešu.

Kā brīdinājis Kalifornijas Mežsaimniecības un ugunsgrēku novēršanas departaments, vēja ātrums brāzmās pārsniegs 40 metrus sekundē, un tas nozīmē, ka uguns izplatība būs neprognozējama, jo vējš var dzīt kvēlojošas ogles kilometriem tālu, turklāt liesmu izplatīšanos veicina arī apstāklis, ka vējš izkaltējis augu segu.

Nopietnākais ugunsgrēks kopš trešdienas plosās Sonomas apgabalā, kas pazīstams ar saviem vīna dārziem. Tas apdraud arī tūrisma pilsētas, tai skaitā Santarozu. Naktī uz svētdienu šis ugunsgrēks bija izpleties 12 000 hektāru platībā, un dienas gaitā to izdevies savaldīt tikai par 10%.

Ugunsdzēsības dienests brīdinājis, ka situācija var kļūt vēl nopietnāka, ja liesmas turpinās virzīties uz rietumiem un šķērsos 101.autoceļu, jo tā otrā pusē atrodas blīvas sausu krūmu un koku audzes, ko uguns nav skārusi kopš pagājušā gadsimta četrdesmitajiem gadiem.

Uguns slāpēšanā iesaistīti tūkstošiem ugunsdzēsēju, helikopteri un specializētās lidmašīnas, bet amatpersonas necer, ka šo ugunsgrēku izdosies likvidēt tuvāko desmit dienu laikā.

Sonomas apgabala šerifs Marks Esiks mudinājis cilvēkus evakuēties bez kavēšanās, atgādinot, ka pirms diviem gadiem ugunsgrēki šai apvidū prasīja 24 cilvēku dzīvību.

Tiek uzskatīts, ka 2018. gada novembrī postošo ugunsgrēku Paradaizā, Kalifornijas štata Bjūtas apgabalā, izraisīja pārrautas elektroapgādes līnijas. Toreiz ugunsgrēkā dzīvību zaudēja 85 cilvēki, un tas tiek uzskatīts par postošāko ugunsgrēku, kāds jebkad noticis Kalifornijā.

Kalifornijas Mežsaimniecības un ugunsgrēku novēršanas departamenta aplēses liecina, ka dažu desmitu gadu laikā ugunsgrēku sezona Ziemeļkalifornijā kļuvusi par 75 dienām garāka, kas, domājams, izskaidrojams ar klimata pārmaiņām, kuru rezultātā sausuma periodi kļuvuši garāki. Ugunsgrēkos izdegusī platība no 1972. līdz 2018. gadam četrkāršojusies, turklāt rajoni, ko parasti apdraud savvaļas ugunsgrēki, pēdējā laikā tiek intensīvāk apbūvēti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!