Grieķija: Turcijai jāizbeidz 'šantāža', prasot lielāku ES atbalstu
Foto: AP/Scanpix/LETA

Turcijai ir jāizbeidz "šantāža", ja tā grib saņemt lielāku Eiropas Savienības (ES) finansiālo atbalstu bēgļu izmitināšanai, paziņoja Grieķijas migrācijas ministrs Giorgs Kumucaks.

Ministrs Vašingtonas vizītes laikā par ''šantāžu" nosauca Turcijas prezidenta Radžepa Tajipa Erdogana un citu Turcijas amatpersonu draudus atvērt nelegālajiem migrantiem durvis uz Eiropu, ja tā nepalielinās atbalstu Turcijai.

Kad Turcija "turpina atkārtot, ka tā grasās atvērt slūžas, tad viņi (migranti) pārvietojas tuvāk slūžām, gaidot to atvēršanu," sacīja Kumucaks, pieminot, ka migrantu pieplūdums Grieķijā kopš maija ir pieaudzis par 240%.

Viņš sacīja, ka Grieķija tomēr grib, lai ES "pozitīvi izskatītu" Turcijas prasību pēc finansiāla atbalsta papildus sešiem miljardiem eiro, ko ES 2016. gadā apņēmās piešķirt Turcijai, lai tā apturētu nelegālo migrantu plūsmu uz Eiropu.

"Tomēr fakts, ka Turcija lūgusi šo naudu ar šantāžu vai draudiem, nerada nepieciešamo politisko klimatu, lai eiropieši izlemtu dot šo naudu," teica Kumucaks.

"Eiropa nevar rīkoties draudu vai šantāžas apstākļos. Tāpat kā eiropiešiem ir jāsaprot Turcijas situācija, Ankarai no savas puses jāsaprot, ka šis nav īstais veids, kā izturēties pret Eiropu," sacīja ministrs.

Grieķijas konservatīvais premjerministrs Kiriaks Micotakis, kurš nāca pie varas pēc parlamenta vēlēšanām jūlijā, ir solījis stingrāku pieeju migrācijai nekā iepriekšējā kreisā valdība.

Grieķijas valdība trešdien paziņoja, ka plāno pakāpeniski slēgt trīs lielākās bēgļu nometnes Egejas jūras salās Lesbā, Samā un Hijā, tās aizstājot ar "aizbraukšanas un identifikācijas" centriem.

Jaunie centri būs paredzēti migrantiem, kuriem nav izredžu saņemt patvērumu Eiropas Savienībā (ES), un šie centri būs slēgta tipa, salīdzinot ar esošajām nometnēm.

Turcijā dzīvo apmēram 3,6 miljoni bēgļu no Sīrijas, kas ieradušies pēc Sīrijas pilsoņkara sākuma.

Grieķijas lēmumu pastiprināt migrācijas kontroli cilvēktiesību organizācijas ir raksturojušas kā necilvēcīgu. Kumucaks šo lēmumu atbalstīja, sakot, ka Grieķijas salu iedzīvotāji ir noguruši no migrācijas un, pretēji iepriekšējā premjera Alekša Cipra valdībai, "mēs aplūkojam ne vien humāno aspektu, bet arī drošības aspektu".

Viņš sacīja, ka ir apspriedis Grieķijas nostāju ar ASV kongresmeņiem un ASV iekšzemes drošības ministra pienākumu izpildītāju Čedu Vulfu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!