Maskava un Kijeva atjaunojušas vienošanos par Krievijas naftas tranzītu cauri Ukrainai uz Eiropu, otrdien paziņojis Ukrainas naftas cauruļvadu operators "UkrTransNafta".
"UkrTransNafta" sociālajā tīklā "Facebook" ziņo, ka parakstījis vienošanos ar Krievijas uzņēmumu "Transneft" uz desmit gadiem, sākot ar nākamā gada 1. janvāri.
"UkrTransNafta" norāda, ka jaunā vienošanās paredz tos pašus sadarbības pamatprincipus.
Operators atklāja, ka abi uzņēmumi arī parakstījuši vienošanos par vairāku nosacījumu modernizēšanu. "UkrTransNafta" norāda, ka tas "garantēs drošu un nepārtrauktu Ukrainas naftas transportēšanas sistēmas darbību ilgtermiņā".
Vienošanās paredz naftas tranzītu uz Eiropu un nodrošinās stabilu ienākumu avotu ilgtermiņā, uzsver "UkrTransNafta".
Arī "Transneft" ziņu aģentūrai AFP apstiprinājis, ka šāda vienošanās panākta.
Uzņēmuma "S&P Global Platts" analītiķi AFP norādījis, ka Krievijas dabasgāzes apjoms, kas nonāk Eiropā tranzītā caur Ukrainu, kopš 2017. gada samazinājies par 4,3%.
Šogad no janvāra līdz septembrim naftas tranzīts caur Ukrainu samazinājies par 5,1%, ja salīdzina ar to pašu periodu pērn.
Tranzīts samazinājās pēc naftas piesārņojuma Krievijas naftasvadā "Družba", pa kuru nafta tiek piegādāta vairākām Eiropas valstīm. Šī incidenta dēļ no 25. aprīļa līdz 11. maijam un pēc tam vēlreiz maijā tranzīts Eiropā tika pārtraukts.
Krievijas un Ukrainas vienošanās par tranzītu beigtos šī gada izskaņā, ja netiktu pagarināta.
Krievija drīzumā plāno ekspluatācijā nodot divus jaunus gāzesvadus, kas palielinās piegādes Eiropai, apejot Ukrainu.
"TurkStream", ko Putins un Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans cer ekspluatācijā nodot janvārī, Krievijas gāzi transportēs uz Turciju.
Tikmēr "Nord Stream 2", kas dubultos Krievijas gāzes piegādes Vācijai, darbību paredzēts sākt nākamā gada vidū.
Jaunie gāzesvadi samazinās Ukrainas iespēju nopelnīt uz tranzītu un mazinās tās ietekmi attiecībās ar Krieviju.