Ārvalstīm jābeidz iejaukties Lībijas konfliktā un visi ārvalstu kaujinieki jāatvelk no valsts, sestdien paziņoja ANO ģenerālsekretāra īpašais pārstāvis Lībijā Gasans Salame.
"Mēs esam iesnieguši drošības plānu, kas paredz visu ārvalstu karotāju atvilkšanu neatkarīgi no viņu pilsonības," intervijā laikrakstam "Al-Sharq al-Awsat" pirms svētdien Berlīnē paredzētās Lībijai veltītās konferences pavēstīja Salame.
"Visa ārvalstu iejaukšanās var dot zināmu aspirīna efektu īstermiņā, taču Lībijai vajag, lai visa ārvalstu iejaukšanās beigtos. Tas ir viens no šīs konferences mērķiem," norādīja Salame. Pēc viņa teiktā, konferences dienas kārtībā būs arī jautājums par ieroču kontrabandas pārtraukšanu uz Lībiju.
Svētdien Berlīnē notiks starptautiska konference par Lībijas miera procesu, kurā piedalīsies Eiropas, Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstis, kā arī ANO, Eiropas Savienība (ES), Āfrikas Savienība un Arābu valstu līga.
Gaidāms, ka Vācijas kancleres Angelas Merkeles organizēto konferenci apmeklēs Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdoans, Francijas prezidents Emanuels Makrons un Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Jau ziņots, ka Tripolē bāzētās ANO atzītās valdības vadītājs Fajezs as Sarradžs šonedēļ sarunās Maskavā parakstīja vienošanos par pamieru, bet militārais komandieris feldmaršals Halifa Haftars, kurš atbalsta Tubrukā bāzēto valdību, pameta Krievijas galvaspilsētu šo dokumentu neparakstot.
Kopš 2011.gada, kad NATO atbalstītās sacelšanās gaitā tika gāzts un nogalināts ilggadējais diktators Muammars Kadafi, Lībijā valda haoss. Uz kontroli pretendē divas konkurējošas valdības un daudzi kaujinieku grupējumi.
Tripoles valdību atzīst ANO un atbalsta Turcija un Katara, bet Tubrukas valdību atbalsta Ēģipte, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti (AAE). Pastāv spēcīgas aizdomas, ka arī Krievija atbalsta Haftara spēkus, lai gan Maskava noliedz, ka tai būtu kāda loma Lībijas konfliktā.
Situācija Lībijā saasinājās pagājušajā gadā, kad Haftara spēki aprīlī sāka uzbrukumu Tripoles ieņemšanai. Konfliktu sarežģījusi ārvalstu spēku iejaukšanās, arī AAE un Krievijas algotņi, kas atbalsta Haftaru.