Irāna kļuvusi par vienu no koronavīrusa lielākajiem epicentriem pasaulē, kam par galveno iemeslu tiek uzskatīti sākotnējie Irānas varasiestāžu centieni noklusēt vīrusa izraisītās slimības "Covid-19" izplatības patiesos apmērus. Rezultātā līdz piektdienai, 13. martam, Irānā reģistrēti jau vairāk nekā 11 364 "Covid-19" saslimšanas gadījumi, no kuriem 514 slimniekiem iestājusies nāve.
Savukārt satelītattēlos pamanītas masu kapu bedres pastiprinājušas bažas, ka Irānas valdība joprojām slēpj patiesos "Covid-19" pandēmijas apmērus valstī, uzsver "The Guardian". 24. februārī, kad atklātās bedres tika raktas, viens no Kumas deputātiem apsūdzēja Veselības ministriju melos par slimības izplatību. Viņš apgalvoja, ka Kumā vien tajā brīdī bija 50 no "Covid-19" mirušie, kamēr ministrija ziņoja tikai par 12 mirušajiem visā valstī.
Veselības ministra vietnieks Iradžs Harirči kategoriski noliedza šo informāciju, bet preses konferences laikā viņš acīmredzami svīda un klepoja. Nākamajā dienā viņš atzina, ka pats ir inficējies ar jauno koronavīrusu.
Irānā no "Covid-19" ir miris augstākā līdera ajatollas Ali Hamenei 71 gadu vecais padomnieks Mohamads Mirmohamadi. No slimības mira arī viens no vadošajiem valsts garīdzniekiem Hadi Košrošaki. Irānas augstākās reliģiskās elites aprindas ir īpaši apdraudētas liela vidējā vecuma dēļ. Tāpat zināms par virknes parlamenta deputātu inficēšanos.
Irānai ir ciešas ekonomiskās saites ar Ķīnu, kur pērnā gada decembrī sākās "Covid-19" uzliesmojums. Valdības bailes nesagandēt šo sadarbību ir veicinājušas strauju slimības izplatību epidēmijas sākumā, skaidro Amirs Afkami, kurš ir pētījis Irānas holēras epidēmijas vēsturi.
Pasaules Veselības organizācija 11. martā paziņoja, ka "Covid-19" izplatīšanās ir sasniegusi globālas pandēmija līmeni. Kopumā vīruss, kura uzliesmojums pērnā gada decembrī sākās Ķīnas pilsētā Uhaņā, konstatēts vairāk nekā 100 valstīs, tostarp visās 27 Eiropas Savienības (ES) dalībniecēs.
Pasaulē fiksēti ap 137 tūkstoši inficēšanās gadījumu, no tiem vairāk nekā 80 tūkstoši Ķīnā. Kopumā no slimības miruši vairāk nekā 5000 cilvēki, no tiem vairāk nekā 3000 Ķīnā.