Krima ir Ukraina: briti īsos video apliecina pretestību Krievijai
Foto: AP/AFP/Scanpix/LETA
Pirms sešiem gadiem, 2014. gada 18. martā, Krievija formāli iekļāva iepriekš jau nelikumīgi okupēto Ukrainas Krimu savā teritorijā. Krievija tūlītēji apspieda minoritātes, uzsāka aktīvistu vajāšanu un pastiprināja pussalā izvietoto militāro kontingentu. Aktīvisti gan nav apklusināti pavisam un starptautiskā sabiedrība turpina nosodīt Krievijas darbības.

Oficiāls lēmums pakļaut Ukrainai piederošo pussalu ticis pieņemts tikai nedēļas iepriekš – augsta līmeņa sanāksmē naktī uz uz 23. februāri. Politiskie un militārie analītiķi gan iepriekš norādījuši uz dažādām pazīmēm, kas liecinājušas, ka augsne Krimas okupācijai gatavota vēl senāk.

Faktiski tūlītēji Sevastopolē, Krimā, sākās protesta mītiņi, aicinot Krieviju pārņemt pussalu, bet pēc četrām dienām bēdīgi slavenie "zaļie vīriņi" jeb Krievijas regulārās armijas karavīri bez atpazīšanas zīmēm sagrāba Ukrainas autonomā apgabala parlamentu. Tas noveda pie Krievijas izvēlēta ielikteņa Sergeja Aksjonova izvirzīšanas un apstiprināšanas par jauno vietvaldi, teatrāla un starptautiski neatzīta referenduma par Krimas neatkarību un visbeidzot – Krimas formālu iekļaušanu Krievijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!