ASV prezidents Donalds Tramps otrdien paziņoja, ka viņš apsver ASV finansējuma "apturēšanu" Pasaules Veselības organizācijai (PVO), apsūdzot šo ANO aģentūru Ķīnai labvēlīgā neobjektivitātē jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā.
Tramps sacīja reportieriem, ka viņš "grasās piemērot ļoti spēcīgu [finansējuma] apturēšanu" PVO, kurai lielākais finansējuma avots ir ASV.
"Mēs grasāmies apturēt naudu, kas tiek tērēta Pasaules Veselības organizācijai," sacīja Tramps, kurš iepriekš ir kritizējis citas ANO aģentūras.
Viņš nesniedza detalizētu informāciju par to, cik daudz finansējuma tiktu apturēts, un vēlāk tajā pašā preses konferencē pateica: "Es nesaku, ka es grasos to darīt." "Mēs apsvērsim finansējuma izbeigšanu," piebilda Tramps.
Tramps sacīja, ka PVO ''šķiet ļoti neobjektīva Ķīnas virzienā" un "tas nav pareizi". Viņš apsūdzēja PVO neveiksmīgā atbildē uz koronavīrusa pandēmiju un iespējamā informācijas slēpšanā koronavīrusa uzliesmojuma sākumā.
Tramps pirms tam tviterī paziņoja, ka PVO bijusi "ļoti centrēta uz Ķīnu", un netieši norādīja, ka tas ietekmējis PVO politiku attiecībā uz jauno koronavīrusu, kas radies šajā valstī.
Tramps atgādināja PVO ieteikumu neierobežot starptautiskos ceļojumus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos no Ķīnas, un jautāja, kāpēc PVO devusi "tik kļūmīgu ieteikumu".
"Laimīgā kārtā es jau agri noraidīju viņu padomu saglabāt mūsu robežas atvērtas Ķīnai," tviterī rakstīja Tramps, atsaucoties uz savu lēmumu aizliegt iebraukšanu no Ķīnas.
ASV, sevišķi republikāņi, kritizē Ķīnu par tās darbībām attiecībā uz Covid-19 pandēmiju, un Tramps ir apšaubījis Ķīnas statistiku par Covid-19 infekcijas gadījumiem un nāves gadījumiem.
Ir ziņots arī par to, ka PVO ignorējusi Taivānas datus par koronavīrusa nodošanu kontaktos starp cilvēkiem. PVO Ķīnas spiediena ietekmē un atbilstoši ANO vadlīnijām neatzīst Taivānu.
Pats Tramps gan arī ir kritizēts par to, ka sākotnēji mazinājis Covid-19 nopietnību, pielīdzinot to gripai un paziņojot, ka Covid-19 izplatība ASV tiek kontrolēta.