Pētījums tiek publicēts laikā, kad ASV ieiet Covid-19 gadījumu skaita virsotnē un štati apsver iespēju mīkstināt stingros pasākumus, kas ieviesti jaunā koronavīrusa izplatības ierobežošanai.
Hārvarda universitātes zinātnieku grupas veiktajā datorsimulācijā, kuras rezultāti publicēti rakstā žurnālā "Science", tiek pieņemts, ka Covid-19 kļūs par sezonālu slimību ar lielāku izplatību gada aukstākajos mēnešos.
Vēl gan ir daudz nezināmā, tostarp par iepriekšējās inficēšanās gaitā iegūtās imunitātes līmeni un tās ilgumu, atzina pētījuma autori.
"Mēs konstatējām, ka vienreizējas sociālās distancēšanās pasākumi, iespējams, būs nepietiekami, lai uzturētu [vīrusa] SARS-CoV-2 sastopamību kritiskās [veselības] aprūpes robežās Savienotajās Valstīs," sacīja vadošais autors Stīvens Kislers telefonsarunā ar reportieriem.
"Kamēr nav citu ārstēšanās veidu, šķiet, ka būs nepieciešami intermitējoši sociālās distancēšanās periodi," viņš piebilda.
Autori uzskata, ka būs vajadzīga plaša Covid-19 testu veikšana, lai noteiktu, kad tiek šķērsota kritiskā robeža un ir jāatsāk sociālā distancēšanās.
Šo periodu ilgums un intensitāte var tikt samazināti, kad kļūs pieejami ārstēšanās līdzekļi un vakcīnas. Kamēr tādu nav, atkārtota distancēšanās un tās pārtraukumi dos slimnīcām laiku palielināt kritisko aprūpes spēju, lai tiktu galā ar inficēšanās gadījumu skaita palielināšanos.
Pētījumā arī konstatēts, ka pārmērīga sociālā distancēšanās būtu nelabvēlīga, jo kavētu "bara imunitātes" veidošanos. Pēc viena modelēta scenārija "sociālā distancēšanās bija tik efektīva, ka neizveidojās praktiski nekāda populācijas imunitāte", teikts publicētajā rakstā.