Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pilsoņiem piedzīvojot vilšanos oficiālajās rekomendācijās, var tikt nodarīts kaitējums centieniem saglabāt kontroli pār koronavīrusa pandēmiju, ceturtdien brīdināja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais birojs.

"Pagurums no ārkārtas apstākļiem apdraud dārgos ieguvumus cīņā pret šo vīrusu. Ziņas par neuzticēšanos varasiestādēm un sazvērestības teorijas dod degvielu kustībām pret sociālo un fizisko distancēšanos," sacīja Kopenhāgenā bāzētās aģentūras pārstāvis Hanss Klūge.

"Neuzticēšanās, pretestība pasākumiem, nevērīga attieksme pret uzvedības pārmaiņām, ko mēs visi esam veikuši, lai ierobežotu Covid-19, aizvedīs mūs pa ceļu, pa kuru neviens no mums nevēlas doties," viņš brīdināja.

Ir arī gadījumi, kad cilvēki "uzvedas pārlieku piesardzīgi, un tas ierobežojis viņu sociālos kontaktus un piekļuvi veselības dienestiem".

"Nav vietas pašapmierinātībai, jābūt modriem," uzsvēra Klūge.

Viņš atgādināja, ka aizvadītajā nedēļa jauni infekcijas uzliesmojumi bijuši Uhaņā, Ķīnā, un Dienvidkorejā, "kur vīruss, kā šķita, jau bija pazudis". Tas ir savlaicīgs atgādinājums, ka "vīrusa atkārtotas parādīšanās draudi ne brīdi nav tālu prom", skaidroja amatpersona.

No globālā ar Covid-19 saistītā nāves gadījumu skaita PVO Eiropas reģionā reģistrēti 56% jeb 160 000 nāves gadījumu, sacīja Klūge. Reģionā reģistrēti 1,78 miljoni apstiprināto inficēšanās gadījumu, kas ir 43% no kopējā skaita pasaulē.

Lielbritānija, Krievija un Spānija ir pasaules valstu pirmajā desmitā, kur aizvadīto 24 stundu laikā apstiprināts visvairāk jauno inficēšanās gadījumu ar Covid-19 vīrusu, sacīja PVO reģionālais direktors.

PVO arī brīdina, ka jaunais koronavīruss var nekad nepazust, un aicinājusi nežēlot pūliņus, lai ierobežotu tā izplatību.

"Ir svarīgi to pateikts - šis vīruss var kļūt par vēl vienu endēmisku vīrusu mūsu sabiedrībās, un šis vīruss var nekad nepazust," norādījis PVO eksperts Maikls Raiens.

"Es domāju, ka ir svarīgi, lai esam reālistiski, un es nedomāju, ka kāds var prognozēt, kad šī slimība pazudīs. Es domāju, ka to solīt nevar un datumu nav. Šī problēma var kļūt par ilgstošu problēmu, vai arī nē," sacīja Raiens.

Tomēr pasaulei ir kaut kāda kontrole pār to, kā tikt galā ar šo slimību, lai gan tas prasīs milzu pūliņus, pat, ja tiks atrasta vakcīna, uzskata Raiens.

Tiek attīstītas vairāk nekā 100 vakcīnas pret jauno koronavīrusu, tostarp vairākām vakcīnām sākti klīniskie izmēģinājumi, taču eksperti uzsvēruši, ka ir grūti atrast vakcīnas, kas ir efektīvas pret koronavīrusiem.

Raiens norādīja, ka pastāv vakcīnas pret citām slimībām, piemēram, masalām, kas nav izskaustas.

PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebreiesuss piebilda: "Trajektorija ir mūsu rokās, un tā ir visu darīšana, un mums visiem jāpiedalās šīs pandēmijas apturēšanā."

Raiens sacīja, ka iegūta "ļoti nozīmīga kontrole" pār vīrusu, bet norādīja, ka risks joprojām ir augts "nacionālā, reģionālā un globālā līmenī".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!