Ēģipte
Foto: EPA/Scanpix/LETA
Ēģiptes parlaments pirmdien apstiprinājis karaspēka izvietošanu kaimiņvalstī Lībijā, vienlaikus nerimstot bažām, ka Turcijas militārā intervence Lībijā var apdraudēt Ēģiptes nacionālo drošību.

Pārstāvju palātā vairums deputātu atbalstīja karaspēka izvietošanu Lībijā, "lai aizstāvētu nacionālo drošību pret noziedzīgu un bruņotu kaujinieku vienību un ārvalstu teroristu elementu aktivitātēm", vēsta oficiālie mediji.

Līdz ar šo lēmumu Ēģipte un Turcija, kas Lībijas krīzē atbalsta pretējās puses, Lībijā var nonākt tiešā konfrontācijā. Uz varu Lībijā pretendē divas konkurējošas valdības, no kurām vien ir bāzēta galvaspilsētā Tripolē, bet otra - Tubrukā, valsts austrumos.

Tripolē bāzēto, starptautiski atzīto nacionālās vienotības valdību atbalsta Turcija un Katara, bet Tubrukas valdību - Ēģipte, Apvienotie Arābu Emirāti un Krievija. Tubrukas valdībai lojālā feldmaršala Halifas Haftara vadītā Lībijas Nacionālā armija kopš 2019.gada aprīļa izvērsusi ofensīvu, lai ieņemtu Tripoli.

Pagājušajā nedēļā Tubrukā bāzētais Lībijas parlaments aicināja Ēģiptes armiju veikt militāru intervenci Lībijā, lai "garantētu abu valstu nacionālo drošību", ņemot vērā Turcijas atbalstu Tripoles administrācijai.

Kopš 2011.gada, kad NATO atbalstītās sacelšanās gaitā tika gāzts un nogalināts ilggadējais diktators Muammars Kadafi, Lībijā valda haoss. Uz kontroli pretendē divas konkurējošas valdības un daudzi kaujinieku grupējumi.

Situācija Lībijā saasinājās pērn, kad Haftara spēki aprīlī sāka uzbrukumu Tripoles ieņemšanai. Taču Turcijas sniegtais atbalsts valdībai Tripolē mainījis spēku līdzsvaru un Haftara spēki pēdējos mēnešos spiesti atkāpties.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!