Ķīnas konsulāts Hjūstonā bijis spiegošanas centrs, norāda Pompeo
Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo ceturtdien paziņoja, ka Ķīnas konsulāts Hjūstonā, kuru ASV liek slēgt, bijis centrs spiegošanai un operācijām ASV uzņēmumu tirdzniecības noslēpumu nelikumīgai iegūšanai.

"Šonedēļ mēs slēdzām Ķīnas konsulātu Hjūstonā, jo tas bija spiegošanas un intelektuālā īpašuma zagšanas centrs," teica Pompeo, sakot runu Kalifornijas štatā par Ķīnas draudiem pasaulei. "Ķīna zaga mūsu vērtīgo intelektuālo īpašumu un tirdzniecības noslēpumus, kas maksāja miljoniem darbavietu Amerikā," sacīja Pompeo.

Pekina trešdien pavēstīja, ka ASV likušas Ķīnai slēgt konsulātu Teksasas pavalsts Hjūstonas pilsētā, šādi iezīmējot dramatisku eskalāciju diplomātiskajā spriedzē abu lielvaru starpā. Prasība par konsulāta slēgšanu izvirzīta laikā, kad ASV un Ķīnas starpā jau izvērsušās asas domstarpības vairākās jomās, arī saistībā ar tirdzniecību, Pekinas reakciju uz koronavīrusa uzliesmojumu, tās politiku Honkongā, Siņdzjanā un Dienvidķīnas jūrā.

Ķīnas konsulāts Hjūstonā tika atvērts 1979.gadā - tas bija pirmais šajā gadā, kad ASV un Ķīnas Tautas Republika izveidoja diplomātiskās attiecības. Konsulāta pārziņā atrodas astoņi ASV dienviddaļas štati, un tajā reģistrēts teju miljons šajā reģionā dzīvojošu Ķīnas pilsoņu. Ķīnai ASV ir pieci konsulāti, kā arī vēstniecība Vašingtonā.

Savukārt Ķīna piektdien deva rīkojumu ASV slēgt konsulātu valsts dienvidrietumu pilsētā Čendu, šādi reaģējot uz Vašingtonas lēmumu likt Ķīnai slēgt konsulātu Hjūstonā. "'Šis Ķīnas pasākums ir likumīga un nepieciešama atbilde uz Savienoto Valstu neattaisnojamo rīcību," teikts Ķīnas Ārlietu ministrijas (ĀM) paziņojumā.

"Pašreizējā situācija Ķīnas un ASV attiecībās nav tāda, kādu Ķīna to gribētu redzēt. Par to visu ir atbildīgas Savienotās Valstis," uzsvērusi Ķīnas ĀM. "Mēs vēlreiz aicinām Savienotās Valstis nekavējoties atcelt savu nepareizo lēmumu [par Ķīnas konsulāta Hjūstonā slēgšanu]," piebilsts paziņojumā.

ASV bez vēstniecības Pekinā ir konsulāti vēl vairākās Ķīnas pilsētās - Šanhajā, Guandžou, Šenjanā un Uhaņā, kā arī īpašajā administratīvajā teritorijā Honkongā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!