Stambulas Svētās Sofijas katedrāles ēka, kas gadu desmitiem bijusi muzejs, pēc Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana strīdīgā lēmuma par mošejas statusa atjaunošanu piektdien pirmo reizi pēc 86 gadu pārtraukuma atkal atvērta musulmaņu lūgšanām.
Izskanot aicinājumam, kas mudina musulmaņu dievlūdzējus uz lūgšanām, pie senās Bizantijas patriarhu baznīcas ēkas, kas ilgus gadsimtus bija pareizticīgo pasaules svarīgākais dievnams, pulcējās simtiem cilvēku.
Prasības par sociālo distancēšanos, kas ir spēkā koronavīrusa pandēmijas dēļ, lielā mērā tika ignorētas. Ļaudis bija sasēdušies uz dvieļiem un matračiem plašajā laukumā starp katedrāles ēku un Zilo mošeju, bet vairāki simti pulcējās pie drošības kontroles nožogojumiem, lai nokļūtu katedrāles teritorijā.
Erdogans ieradās uz pēcpusdienas lūgšanām, bet vēl ceturtdien viņš apmeklēja ēku kopā ar dzīvesbiedri Emini, lai veiktu pēdējās pārbaudes. Atklāta plāksne ar uzrakstu trīs valodās - turku, arābu un angļu -, kurā apliecināts, ka katedrāles ēka tagad ir "lielā mošeja".
Katedrāles grīdu tagad sedz košs tirkīzzils tepiķis, iekārtoti aizkari, kas uz musulmaņu lūgšanu laiku aizklās mozaīkas, kurās attēlota jaunava Marija ar mazo Jēzu un citi kristiešu simboli. Lieli brūni paneļi ar Korāna citātiem aizklāj stalažas, kas ēkā izvietotas restaurācijas darbu dēļ. Vienlaikus pareizticīgās baznīcas līderi Grieķijā un ASV izsludinājuši "sēru dienu".
Grieķu pareizticīgās baznīcas ASV arhibīskaps Elpidofors tviterī pavēstīja, ka ceturtdien ticies ar ASV prezidentu Donaldu Trampu un viceprezidentu Maiku Pensu, lai paustu bažas par mošejas statusa piešķiršanu vēsturiskajai pareizticīgo katedrāles ēkai. Penss sacīja, ka ASV ir kopā ar grieķu pareizticīgo baznīcu aicinājumos, lai katedrāles ēka "arī turpmāk būtu pieejams iedvesmas un pārdomu avots visu ticību visiem cilvēkiem". Erdogans solījis, ka ēka būs atvērta tūristiem un pieejama visu ticību cilvēkiem. Ieeja ēkā turpmāk būs bezmaksas.