ES izsvērs reakciju uz notiekošo Baltkrievijā; Lietuva pieļauj nacionālu sankciju ieviešanu
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministriem piektdien, 14.augustā, būs ārkārtas sēde, lai izskatītu situāciju Baltkrievijā, Libānā un Vidusjūras austrumos, trešdien paziņoja ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels. Tikmēr Lietuva apsver iespējas noteikt atsevišķas sankcijas Baltkrievijai.

"Mēs apspriedīsim steidzamus jautājumus un izskatīsim situāciju Vidusjūras austrumos, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, kā arī notikumu attīstību Libānā," tviterī raksta Borels. Borels, otrdien nākot klajā ar paziņojumu visu 27 ES dalībvalstu vārdā, pavēstīja, ka ES izvērtēs savas attiecības ar Baltkrieviju, un, iespējams, "īstenos pasākumus pret tiem, kas atbildīgi par vardarbību, nepamatotajām aizturēšanām un vēlēšanu noteikumu falsificēšanu".

ES otrdien paziņoja, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Jau vēstīts, ka svētdien notikušajās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,08% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,9%, liecina oficiālie provizoriskie rezultāti. Opozīcija uzstāj, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

Pēc vēlēšanām Baltkrievijā izcēlušies protesti pret Lukašenko, kas izvērtušies sadursmēs ar drošības spēkiem. Vismaz viens cilvēks ir gājis bojā. Borrels aicināja Baltkrieviju nekavējoties atbrīvot visus protestu laikā aizturētos cilvēkus.

Tikmēr Lietuva apsver iespējas noteikt atsevišķas sankcijas Baltkrievijai, iekļaujot konkrētas kaimiņvalsts amatpersonas savā nacionālajā Magņitska sarakstā, trešdien paziņojuši Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītāji. "Lēmumi tiks pieņemti tuvākajā laikā. (..) Tiek runāts par individuālām [sankcijām]," žurnālistiem pēc slēgtas komitejas sēdes sacījis tās priekšsēdētājs Daiņus Gaižausks.

Viņa vietnieks Laurīns Kasčūns norādījis, ka runa ir par tā dēvētā Magņitska saraksta papildināšanu. "Mums ir likums par ārvalstnieku tiesisko statusu, tā dēvētais Magņitska saraksts, kurā varam paši iekļaut personas, kas bijušas iesaistītas vēlēšanu rezultātu viltošanā un cilvēku ieslodzīšanā," viņš skaidrojis, neminot konkrētu sarakstā iekļaujamo personu skaitu, vien norādot, ka tie būtu "atslēgas cilvēki", kuriem tiktu aizliegts iebraukt Lietuvā.

Kā izteicies Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) direktors Darjus Jaunišķis, kas arī piedalījās sēdē, jebkāda trešo valstu iejaukšanās Baltkrievijā un ietekme uz šo valsti neapšaubāmi var kaitēt arī Lietuvas interesēm.

Pēc viņa teiktā, Lietuva kā iespējamu apdraudējumu uzlūko gan kaimiņvalstī notikušās vēlēšanas, gan netālu no abu valstu robežas uzcelto Astravjecas atomelektrostaciju, un vēl viena veida riski varētu būt saistīti ar iespējamajiem patvēruma meklētājiem. "Ja būtu tādi lūgumi [piešķirt patvērumu], mums nāktos ļoti nopietni raudzīties, kas te notiek, kādi cilvēki var iebraukt. Nav ne mazāko šaubu, risks pastāvētu," atzinis VSD vadītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!