Baltkrievija protesti
Foto: EPA/Scanpix/LETA
Baltkrievijā tiem, kas cietuši vai zaudējuši darbu, jo ir piedalījušies pēcvēlēšanu protestos, ziedojumos savākti 600 000 eiro līdzvērtīga summa, otrdien vēsta tīmekļa medijs "Tut", atsaucoties uz ziedojumu akcijas organizētājiem. Savukārt Baltkrievijas vēstnieks Slovākijā, kurš pauda atbalstu protestētājiem, ir iesniedzis atlūgumu.

Naudu ziedojuši teju 14 000 cilvēku.

Turpinās ziedojumu vākšana tiem, kas protesta akciju gaitā cietuši no drošības spēku vardarbības. Savāktā summa pārsniedz 2,2 miljonus eiro.

"Šodien svarīgāk nekā agrāk ir atbalstīt katru, kas ir zaudējis darbu savas pārliecības dēļ, un sniegt solidaritātes roku tiem, kas grib dzīvot brīvā un demokrātiskā Baltkrievijā," skaidro akcijas organizētāji.

"Fonds pieņem pieteikumus no tiem, kam ir nepieciešama palīdzība un sadala šo palīdzību, balstoties atvērtības un caurskatāmības principos, atskaitoties ziedotājiem un cienot pilsoņu tiesības un brīvības."

Ziedojumu vākšanas vietnē norādīts, ka fonda juridiskās izveides procedūra šobrīd notiek Hāgā, Nīderlandē.

"Informācija par izmaksām un summām tiks sniegta vairāku nedēļu laikā, kad būs pabeigti visi juridiskie un organizatoriskie jautājumi," teikts ziedojumu vākšanas tīmekļa vietnē.

Savukārt Baltkrievijas vēstnieks Slovākijā, kurš nule kā paudis atbalstu protesta kustībai dzimtenē, otrdien pavēstīja, ka ir iesniedzis atlūgumu, šādi signalizējot par augošo neapmierinātību varas augstākajos ešelonos.

Igors Leščenja intervijā skaidroja, ka tas ir "loģisks solis" pēc tam, kad viņš bija izplatījis video paziņojumu, paužot atbalstu protestiem, kas pret prezidenta vēlēšanu viltošanu un valsts galvu Aleksandru Lukašenko sākās 9.augusta vakarā.

Sestdien publiskotajā paziņojumā Leščenja apliecināja "solidaritāti ar tiem, kas ir izgājuši Baltkrievijas pilsētu ielās miermīlīgās demonstrācijās, lai viņu balsis tiktu sadzirdētas".

Vēstnieks atzina, ka bijis šokēts par demonstrantu masveida piekaušanu un protestētāju spīdzināšanu, kā arī apsūdzēja Baltkrievijas likumsargus, ka viņi atgriezušies pie padomju laika drošības dienestu tradīcijām.

"Mani vēstnieka amatā ieceļ prezidents, un tiek sagaidīts, ka es sekošu viņa noteiktajai politikai. Ārlietu ministrija uzskata, ka es ar savu pilsonisko nostāju esmu aizgājis par tālu," Baltkrievijas neatkarīgajam medijam "tut.by" sacīja vēstnieks.

Lukašenko vēl vēstnieka atkāpšanās ir jāakceptē.

Tikmēr prezidetns Aleksandrs Lukašenko

parakstījis rīkojumu par vairāk nekā 300 Iekšlietu ministrijas darbinieku apbalvošanu ar pirmās, otrās un trešās pakāpes medaļām "Par nevainojamu dienestu".

Rīkojums par apbalvošanu parakstīts 13.augustā, bet otrdien publicēts Nacionālajā tiesiskās informācijas portālā. Dokumentā ir 25 lappuses.

Medaļas piešķirtas par "priekšzīmīgu dienesta pienākumu veikšanu".

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Galvaspilsētā Minskā kopš 9.augusta nerimst protesti pret vēlēšanu viltošanu un prezidentu Lukašenko, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā vairāki tūkstoši cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu uzņēmumu strādnieki pieteikuši streikus.

Daudzi protestētāji, iznākuši brīvībā no cietumiem, pagājušajā nedēļā liecināja par spīdzināšanu, pārpildītām kamerām, sūdzējās par badu un slāpēm.

Cilvēktiesību aktīvisti ir dokumentējuši spīdzināšanas faktus.

Baltkrievijas Izmeklēšanas komiteja pirmdien pavēstīja, ka jau vairāk nekā 600 cilvēku iesnieguši sūdzības par miesas bojājumiem, kas gūti, kad viņus pēcvēlēšanu masu protesta akciju gaitā aizturēja tiesībsargājošo struktūru darbinieki.

Vēl aptuveni 100 iesnieguši sūdzības par miesas bojājumu gūšanu pagaidu apcietinājuma iestādēs.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9. augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Galvaspilsētā Minskā kopš 9.augusta nerimst protesti pret vēlēšanu viltošanu un prezidentu Lukašenko, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā vairāki tūkstoši cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu uzņēmumu strādnieki pieteikuši streikus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!