Piecas sešas arābu valstis varētu sekot Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Bahreinas paraugam un piekrist attiecību normalizācijai ar Izraēlu, otrdien pavēstīja ASV prezidents Donalds Tramps.
"Mēs šajā ceļā ar aptuveni piecām valstīm esam nogājuši lielu gabalu, vēl ar piecām valstīm," Baltā nama Ovālajā kabinetā uzņemot Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu pirms vienošanās dokumentu parakstīšanas ar AAE un Bahreinu, sacīja Tramps.
"Mums būs vismaz piecas vai sešas valstis, kas pievienosies ļoti ātri, mēs jau ar tām runājam," viņš piebilda.
Atsaucoties uz diplomātiskajiem avotiem, Izraēlas laikraksts "Jerusalem Post" otrdien vēsta, ka arī Omāna grasās normalizēt attiecības ar Izraēlu.
"Vairāki diplomātiskie avoti minējuši, ka Omānas Sultanāts, kuru Netanjahu apmeklēja 2018.gadā, kļūs par nākamo valsti, kas paziņos par saišu normalizāciju ar Izraēlu," vēsta laikraksts.
Ir vairākas liecības, ka arī Saūda Arābija "izskata iespēju par attiecību pasiltināšanos ar Izraēlu, kaut arī Saūda Arābijas līderi publiski paziņojuši, ka nav gatavi pilnīgai normalizācijai".
Laikraksts atgādina, ka augustā Saūda Arābija pirmo reizi ļāvusi savu gaisa telpu šķērsot avioreisam starp Izraēlu un AAE.
Vašingtonā otrdien notika ceremonija, kurā tika parakstīti vienošanās dokumenti par AAE un Bahreinas attiecību normalizāciju ar Izraēlu.
Vairumam arābu un musulmaņu valstu nav diplomātisko attiecību ar Izraēlu.
Tramps 13.augustā negaidīti nāca klajā ar paziņojumu par Izraēlas un AAE attiecību normalizāciju.
Savukārt 11.septembrī ASV prezidents paziņoja par līdzīga līguma noslēgšanu starp Izraēlu un Bahreinu.
No arābu valstīm attiecības ar Izraēlu normalizējušas vēl tikai Ēģipte un Jordānija. Tas notika attiecīgi 1979. un 1994.gadā.
Tramps Izraēlas līgumus ar AAE un Bahreinu cildinājis kā savas administrācijas uzvaru.
Vienošanos ietvaros Izraēla piekritusi uz laiku atlikt palestīniešu teritoriju tālāku aneksiju.
Palestīniešu pašpārvalde arābu valstu vienošanos par attiecību normalizāciju ar Izraēlu uzskata par nodevību pret palestīniešiem un viņu cerībām uz Jeruzalemi kā savas nākotnes valsts galvaspilsētu. Noraidošu attieksmi pret šo vienošanos paudušas arī Turcija un Irāna.
Nosodījumu otrdien paudusi arī Bahreinas opozīcija.