17 valstis iniciē EDSO izmeklēšanu par cilvēktiesību pārkāpumiem Baltkrievijā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) 17 dalībvalstis ceturtdien iniciējušas mehānismu, lai veiktu starptautisko ekspertu izmeklēšanu par cilvēktiesību pārkāpumiem un krāpšanos vēlēšanās Baltkrievijā.

Valstu grupa, kurā pamatā ietilpst Eiropas ziemeļu un austrumu valstis, kā arī ASV, Lielbritānija un Francija, par šo soli paziņoja ceturtdien Vīnē EDSO sanāksmē.

Tā vietā, lai pieņemtu EDSO iepriekšējo piedāvājumu par starpniecību valdības un disidentu dialogā, "Baltkrievijas varasiestāžu atbilde bija sistemātiska vēršanās pret tiem, kas vēlas iesaistīties dialogā, un vardarbīgu represiju turpināšana pret miermīlīgajiem protestētājiem, arī sievietēm un jauniešiem", teikts 17 EDSO dalībvalstu paziņojumā.

EDSO tā dēvētais Maskavas mehānisms cilvēktiesību pārkāpumu izmeklēšanai pēdējo reizi tika iniciēts 2018.gadā, lai izmeklētu cilvēktiesību pārkāpumus Krievijas Čečenijas reģionā.

Baltkrievijā jau mēnesi turpinās masu protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas rietumvalstis.

ES neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu, otrdien apliecināja ES augstākais ārlietu pārstāvis Žozeps Borreljs.

ES patlaban gatavo sankcijas pret tiem, kas tiek vainoti vēlēšanu falsifikācijā un pēcvēlēšanu protestu brutālajā apspiešanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!