Tihanovska
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Viena no pasaulē svarīgākajām balvām cilvēktiesību aizsardzības jomā – Saharova balva "Par domu brīvību" – piešķirta Baltkrievijas opozīcijai, ziņo portāls "Euronews".

Padomju disidenta un akadēmiķa Andreja Saharova vārdā nosauktās balvas piešķir Eiropas Parlaments, prēmija "Par domu brīvību" ir ES svarīgākais novērtējums cilvēktiesību jomā.

Balvu saņems vairāki Baltkrievijas opozīcijas pārstāvji, tostarp bijusī prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska, viņas līdzgaitnieces Marija Koļesņikova un Veronika Cepkalo, Tihanovskas uzticības persona Olga Kovaļkova, rūpnīcas MTZ streika komitejas pārstāvis Sergejs Diļevskis, Nobela prēmijas laureāte un rakstniece Svetlana Aleskijeviča, blogeris Sergejs Tihanovskis, "Telegram" kanāla "Nexta" un "Nexta Live" dibinātājs Stepans Putilo, cilvēktiesību aizsardzības centra "Vesna" vadītājs Aless Beljackis un politiķis Nikolajs Statkevičs, kurš pretendēja uz prezidenta amatu 2010. gadā.

Balva tiks pasniegta Eiroparlamentā Briselē 16. decembrī.

Saharova balva dibināta 1988. gadā un tiek piešķirta personām, kas devušas nozīmīgu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesībām visā pasaulē.

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītajām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!