Minska protesti
Foto: TASS/Scanpix/LETA

Svētdienās Minskā un citur Baltkrievijā jau kopš 9. augusta prezidenta vēlēšanām notiek plaši protesti pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Šajā nedēļā protestētāji piemin arī bojāgājušo Romānu Bondarenku, kurš mira slimnīcā pēc aizturēšanas. Iedzīvotāji pulcējas viņa aizturēšanas vietā "Pārmaiņu pagalmā" un, sastopoties ar drošībniekiem, kuri liek lietā apdullinošās granātas un mēģina protesta akcijas izdzenāt, skandē saukli "Par ko nogalinājāt Romu?".

Līdzīgi kā citās nedēļās, arī šoreiz portāli ziņo, ka Minskā jau kopš paša rīta nedarbojas mobilais internets un slēgtas vairākas metro stacijas. Tāpat no paša rīta pilsētā novērotas drošībnieku spectehnikas kolonnas.

Par spīti tam dažādās pilsētas vietās turpina parādīties baltisarkanbaltie opozīcijas karogi uz ēku fasādēm. Tāpat tiek ziņots par masveida cilvēku aizturēšanu.

Viena no pulcēšanās vietām ir tā sauktas "Pārmaiņu pagalms", kur protestētājus nav izdevies pilnībā izgaiņāt, lai arī lietā liktas apdullinošās granātas.

Cilvēktiesību aizsardzības centrs “Vjasna” ziņo, ka līdz pēcpusdienai Minskā aizturēti vairāk nekā 200 cilvēki.

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītajām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!