Tramps noraida Kongresa pieņemto ekonomikas atbalsta paketi un apžēlo 15 notiesātos
Foto: EPA/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien noraidīja Kongresa pieņemto 900 miljardu dolāru vērto atbalsta paketi ekonomikai Covid-19 izraisītās krīzes laikā, nosaucot to par "apkaunojumu" un pieprasot vairāk nekā trīskāršot atbalsta maksājumus amerikāņiem.

Lai gan Tramps skaidri nepateica, ka viņš neparakstīs šo likumprojektu, kuru pirmdien pieņēma abas Kongresa palātas, viņš lika saprast, ka tas nav viņam pieņemams.

"Tas tiešām ir apkaunojums," Tramps paziņoja videovēstījumā tviterī.

"Es lūdzu Kongresu izdarīt labojumus šajā likumprojektā un palielināt smieklīgi mazo summu 600 ASV dolārus līdz 2000 dolāriem - vai līdz 4000 dolāriem [precētam] pārim," rakstīja Tramps. Viņš atsaucās uz paketē paredzēto tā dēvēto stimula čeku 600 dolāru apmērā, ko varēs saņemt lielākā daļa amerikāņu, lai, tērējot šos līdzekļus, stimulētu ekonomiku.

"Es arī lūdzu Kongresu nekavējoties atbrīvot šo likumdošanas aktu no izšķērdīgām un nevajadzīgām izdevumu pozīcijām, un vienkārši nosūtīt man pieņemamu likumprojektu."

Jaunā ekonomikas atbalsta pakete tika pieņemta Kongresā pēc mēnešiem ilgām sarunām starp demokrātiem un republikāņiem. Martā Kongress jau bija pieņēmis paketi 2,2 triljonu dolāru apmērā ekonomikas atbalstam koronavīrusa izraisītās krīzes laikā.

Jaunā pakete ir daļa no plašāka likumprojekta par 2,3 triljoniem dolāru, kas ietver arī valdības finansējumu nākamajam gadam.

Apžēlo republikāņus

Tāpat ASV prezidents Donalds Tramps otrdien apžēloja 15 cilvēkus, tai skaitā viņam uzticamus republikāņu politiķus, un samazināja sodus vēl pieciem cilvēkiem.

Domājams, ka Tramps apžēlos vēl citus cilvēkus līdz 20. janvārim, kad ASV prezidenta amatā stāsies Džo Baidens. Ir izteikti pieņēmumi, ka starp tiem varētu būt Trampa ģimenes locekļi un viņa personīgais advokāts Rūdijs Džuliāni.

Starp otrdien apžēlotajiem ir bijušie Pārstāvju palātas locekļi republikāņi Dankans Hanters no Kalifornijas un Kriss Kolinzs no Ņujorkas štata. Viņi bija starp pirmajiem republikāņu kongresmeņiem, kas 2016. gadā atbalstīja Trampa vēlēšanu kampaņu.

Kolinzam janvārī tika piespriests divu gadu un divu mēnešu cietumsods federālā cietumā pēc viņa atzīšanās, ka viņš palīdzējis savam dēlam un citiem cilvēkiem izvairīties no 800 000 ASV dolāru zaudēšanas akciju tirgū, uzzinot, ka nelielas farmācijas kompānijas veikts medikamenta izmēģinājums bijis neveiksmīgs. Soda izciešana vairākkārt tika atlikta Covid-19 pandēmijas dēļ, līdz Kolinzs oktobrī sāka izciest sodu Pensakolas cietumā Floridas štatā.

Hanteram martā tika piespriests 11 mēnešu cietumsods pēc viņa atzīšanās kampaņas līdzekļu zagšanā un tērēšanā, un soda izciešanu bija paredzēts sākt nākamā gada janvārī.

Baltā nama preses sekretāre Keilija Makenanija paziņoja, ka Hanters un Kolinzs ir apžēloti pēc "daudzu Kongresa locekļu lūguma". Viņa atzīmēja, ka Hanters ir dienējis ASV jūras kājniekos un piedalījies karadarbībā Irākā un Afganistānā.

Starp otrdien apžēlotajiem ir arī četri bijušie valdības līguma darbinieki no privātās apsardzes kompānijas "Blackwater Worldwide", kas notiesāti par 2007. gadā Bagdādē sarīkotu slaktiņu, kurā nogalināti irākiešu civiliedzīvotāji. Nikolass Slatens, Pols Slovs, Evans Libertijs un Dastins Hērds izcieta ilgus cietumsodus.

Starp Trampa otrdien apžēlotajiem ir arī viņa 2016. gada kampaņas padomnieks Džordžs Papadopuls un Nīderlandes advokāts Alekss van der Zvāns, kas notiesāti par melošanu Federālajam izmeklēšanas birojam (FIB) īpašā prokurora Roberta Millera vadītajā izmeklēšanā par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās.

Otrdien apžēloto sarakstā ir arī divi bijušie ASV Robežpatruļas aģenti Ignasio Ramoss un Hosē Kompeans, kas bija notiesāti par meksikāņu narkotiku kontrabandista sašaušanu pie Teksasas štata Elpaso pilsētas 2005. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!