Krievijas militārā tiesa otrdien piespriedusi ieslodzījumu trim Krimas tatāriem, atzīstot viņus par vainīgiem "terorismā", vēsta ziņu aģentūra "Interfax".
Trīs vīrieši notiesāti par dalību islāmistu teroristu organizācijā "Hizb ut-Tahrir", bet cilvēktiesību aktīvisti un Ukraina nosodījusi tiesas spriedumu, uzskatot to par politiski motivētu.
Militārā tiesa Rostovā pie Donas atzina apsūdzētos par vainīgiem sazvērestībā ar mērķi vardarbīgā ceļā sagrābt varu Krievijā un par atbalstītāju vervēšanu okupētajā Krimā, ziņoja "Interfax".
Tatāri noliedz vainu viņiem izvirzītajās apsūdzībās, un viņu advokāti paziņojuši, ka tiesas spriedumu pārsūdzēs.
Kopš vīriešu aizturēšanas 2019. gada jūnijā, demonstranti pauduši viņiem atbalstu, apsūdzot Krievijas valdību Krimas tatāru apspiešanā.
Krievijas cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Memoriāls" uzskata viņus par politieslodzītajiem.
Arī Ukraina kritizēja Krievijas militārās tiesas spriedumu, norādot, ka tas ir kārtējais pierādījums tam, kā Krievijas tiesu sistēma tiek izmantota, un tam nav nekāda sakara ar taisnīguma panākšanu.
Vēsturisku iemeslu dēļ Krimas tatāri ir skeptiski noskaņoti pret Krieviju.
1944. gada 18. maijā padomju diktatora Josifa Staļina laikā sākās Krimas tatāru deportācija uz Uzbekistānu. Tika izsūtīti apmēram 200 tūkstoši Krimas tatāru, tai skaitā daudz sieviešu un bērnu.
Ukrainas parlaments 2015.gadā atzina Krimas tatāru deportāciju par genocīdu.
Krimas tatāru stāvoklis ir dramatiski pasliktinājies, kopš Ukrainai piederošo Krimas pussalu 2014. gadā okupēja un anektēja Krievija. Šīs minoritātes pārstāvji tiek sistemātiski iebiedēti, aizturēti un nepatiesi apsūdzēti terorismā, konstatējusi cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch".