Eiropas Komisija (EK) joprojām cer līdz vasaras beigām vakcinēt pret jauno koronavīrusu 70% no pieaugušajiem Eiropas Savienībā (ES), intervijā Vācijas raidorganizācijai ZDF paziņojusi EK prezidente Urzula fon der Leiena.
Leiena sacīja, ka, neskatoties uz problēmām ar vakcīnu piegādi un lēno vakcinācijas procesu, ES ir "panākts labs progress" vakcinācijas kampaņā.
Intervijā ZDF Leiean izvairījās no ES vakcinācijas kampaņas salīdzināšanas ar ASV un Lielbritānijas kampaņām, norādot, ka vienīgās sacensības, kurās ES ir iesaistīta, ir sacensības ar vīrusu un laiku.
Līdz šim ES piegādātas aptuveni 18 miljoni Covid-19 vakcīnu devu un 12 miljoni cilvēku saņēmuši vismaz vienu poti.
"Tas ir iespaidīgs skaitlis, salīdzinot ar Eiropas Savienības izmēru. Mēs esam panākuši labu progresu," sacīja Leiena.
Viņa atzina, ka februāris un marts būs grūtu mēneši, bet norādīja, ka pēc tam problēmām ar vakcīnu piegādēm vajadzētu būt atrisinātām.
Eiropas Savienībai kavējas uzņēmuma "AstraZeneca" un Oksfordas Universitātes izstrādātās Covid-19 vakcīnas un uzņēmumu "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnas devu piegādes, kas apdraud ES vakcinācijas mērķus.
Leiena svētdien tikās ar vakcīnas ražotāju pārstāvjiem, un sarunās "AstraZeneca" piekrita piegādāt ES papildu deviņus miljonus vakcīnas devu pirmajā ceturksnī.
Leiena atzinīgi novērtēja šo soli, piebilstot, ka "AstraZeneca" arī paplašinās vakcīnas ražošanu Eiropā.
Taču jaunais piegāžu mērķis - 40 miljoni devu līdz marta beigām - joprojām ir tikai puse no uzņēmuma sākotnēji solītā.
Piegāžu samazināšana pagājušajā nedēļā izraisīja asas domstarpības starp "AstraZeneca" un ES, kas apsūdzēja uzņēmumu līguma nosacījumu nepildīšanā.
"AstraZeneca" attaisnojās, norādot uz ražošanas problēmām Beļģijā, un sākotnēji apgalvoja, ka 2021.gada pirmajos trīs mēnešos ES solītās piegādes nāksies samazināt par 60%.
ES pauda bažas, ka "AstraZeneca" izturas netaisnīgi pret ES, salīdzinot ar citiem klientiem, tostarp Lielbritāniju.
Eiropas Komisija piektdien pieņēma shēmu Eiropas Savienības rūpnīcās ražoto Covid-19 vakcīnu eksporta kontrolei. EK skaidroja, ka tas nepieciešams, lai nodrošinātu vakcīnu piegādi ES valstīm.