Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers izraisījis ukraiņu sašutumu ar saviem izteikumiem par gāzesvadu "Nord Stream 2", kuros tā attaisnošanai piesaucis Otrā pasaules kara vēsturi.
Ukrainas vēstnieka Andrija Melnika paziņojumā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā, norādīts, ka Šteinmeiera izteikumi, kuros "Nord Stream 2" aizstāvībai piesaukti Otrā pasaules kara upuri ir "nepiedienīgi" un "maldinoši".
Nedēļas nogalē sniegtajā intervijā laikrakstam "Rheinische Post" Šteinmeiers izteicies, ka enerģētika ir pēdējais "tilts" Eiropas attiecībās ar Krieviju, kurās parādās arvien lielāka plaisa.
"Mums, vāciešiem, šeit ir arī cita dimensija," piebildis Vācijas prezidents, norādot uz 20 miljoniem toreizējās PSRS pilsoņu, kas gāja bojā Otrā pasaules kara laikā.
"Šausmīgais slaktiņš liedz mums šodien pieļaut jebkādas kļūdas attiecībās ar Krieviju, taču mēs nedrīkstam neievērot plašāku ainu," norādījis Šteinmeiers.
Savukārt Melniks norādījis, ka Šteinmeiera izteikumi izsaukuši Ukrainā sašutumu.
"Domāju ir nepiedienīgi izmantot pretrunīgas vēsturiskas analoģijas, lai izvērstu kaismīgu Krievijas gāzesvada aizstāvību," uzsvēris Ukrainas vēstnieks, piebilstot, ka "Nord Stream 2" apdraud Eiropu un ļoti vājina Ukrainu.
"Ir maldinoši jaukt Vācijas-Krievijas vēsturi ar miljoniem padomju upuru postošajā Vācijas karā," norādījis Melniks, atgādinot, ka Otrajā pasaules karā gāja bojā astoņi miljoni ukraiņu.
Berlīne jau sen nokaitinājusi daudzus sabiedrotos, stūrgalvīgi turoties pie "Nord Stream 2" projekta.
ASV un vairākas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, tostarp Baltijas valstis un Polija, ir asi kritizējušas šī gāzesvada būvniecību, jo tas vairo Eiropas atkarību no Krievijas dabasgāzes piegādēm un Maskava to vēlas izmantot kā politisku instrumentu.
ASV ir piemērojušas sankcijas uzņēmumiem, kas iesaistīti "Nord Stream 2" būvniecībā, taču Vācijas kanclere Angela Merkele līdz šim projektu aizstāvējusi, un decembrī pēc gandrīz gadu ilgās pauzes, kas bija iestājusies Vašingtonas noteikto sankciju dēļ, gāzesvada būvniecība tika atsākta.