Ķīnas draudzības formāts ar Austrumeiropu '17+1' saņem triecienu
Foto: EPA/Scanpix/LETA
Ķīnas izveidotais "17+1" formāts, kura ietvaros tā kopš 2012. gada cenšas veidot ietekmes saites ar 17 Austrumeiropas valstīm no Baltijas līdz Balkāniem, otrdien saņēma triecienu. Sešas no valstīm, tostarp Latvija, aicinājumam augstākajā līmenī piedalīties attālinātajā samitā ar Sji Džiņpinu neatsaucās, vēsta "Radio Brīvā Eiropa".

Ķīnas politika "skaldi un valdi", Austrumeiropai piedāvājot vienu, bet Rietumeiropai ko citu, lai tādējādi šķeltu Eiropas Savienības vienoto politiku, saskārās ar acīmredzamu atturību. Pirmkārt, no Baltijas valstīm, kas no ciešākām saiknēm ar Ķīnu līdz šim neko nav guvušas un ar bažām seko Krievijas un Ķīnas tuvināšanās centieniem. Tagad Latvijai, Lietuvai un Igaunijai pievienojās arī Bulgārija, Rumānija un Slovēnija, no kurām augstāko amatpersonu - prezidentu vai premjeru – vietā piedalījās ministri, neskatoties uz Ķīnas spiedienu.

Formāts "17+1" ilgus gadus ļāvis Ķīnai atsevišķi uzrunāt Austrumeiropas valstis, solot tajās investīcijas tā dēvētās "jostas un ceļa" iniciatīvas ietvaros. Tomēr tikai retā valsts var norādīt uz konkrētiem ekonomiskiem ieguvumiem, turklāt citas, piemēram, Melnkalne ieguvušas pretrunīgi vērtētas parādsaistības simtiem miljonu eiro apmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!