Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācijas "Amnesty International" (AI) paziņojusi, ka atkal atzīst apcietināto Kremļa kritiķi Alekseju Navaļniju par sirdsapziņas cietumnieku. Iepriekš organizācija viņam šo titulu atņēma senu izteikumu dēļ.
"Apstiprinot Navaļnija kā sirdsapziņas cietumnieka statusu, mēs neatbalstām viņa politisko programmu, bet pasvītrojam nepieciešamību, ka Krievijas varasiestādēm ir jāatzīst un jāievēro viņa tiesības, tostarp piekļuvi neatkarīgai medicīniskajai palīdzībai," teikts paziņojumā.
Organizācija arī norāda, ka pārskata savu pieeju šī titula piešķiršanā un turpmāk neizslēgs no saraksta personas tikai par viņu pagātnes izteikumiem vai darbībām. Daļa AI misijas ir mudināt ļaudis pieņemt cilvēktiesību ideju, nevis mūžīgi atstāt tos savas pagātnes lamatās.
Vienlaikus AI sola arī turpmāk cīnīties pret rasismu un visām diskriminācijas formām.
AI Navaļniju par sirdsapziņas cietumnieku atzina 2021. gada 17. janvārī, kad viņš tika aizturēts lidostā Maskavā pēc atgriešanās no Vācijas.
Savukārt februārī organizācija nolēma Navaļniju vairs nesaukt par sirdsapziņas cietumnieku, atsaucoties uz 15 gadus seniem Navaļnija izteikumiem pret imigrantiem.
Navaļnijs tika saindēts ar "Novičok" pērnā gada augustā. Viņam palika slikti 20. augustā, kad viņš lidoja no Tomskas uz Maskavu. Lidmašīna veica ārkārtas nosēšanos Omskā, kur Navaļniju hospitalizēja ar saindēšanās pazīmēm. Slimnīca apgalvoja, ka nekādas indīgas vielas politiķa organismā nav konstatētas.
Pēc divām dienām Navaļniju atļāva pārvest uz slimnīcu Berlīnē, kur analīzēs apstiprināta saindēšana ar "Novičok" grupas vielu.
"Bellingcat" un citu mediju pētījumā tika identificēta īpaša FDD grupa, kas kopš 2017. gada izsekojusi politiķi un organizējusi viņa indēšanu.
Pēc ārstēšanās Berlīnē Navaļnijs 17. janvārī atgriezās Krievijā, kur jau lidostā tika aizturēts. 2. februārī tiesa viņam piesprieda cietumsodu.