Foto: EPA/Scanpix/LETA
Ķīnas dzimstības ierobežojumu politika Siņdzjanas uiguru autonomā reģiona dienvidos tuvāko 20 gadu laikā uiguru un citu minoritāšu dzimstību varētu samazināt par 2,6 līdz 4,5 miljoniem. Tas nozīmē minoritāšu pārstāvju skaita samazinājumu par vidēji trešo daļu, atsaucoties uz vācu pētnieka aplēsēm, vēsta "Reuters".

Ķīna oficiāli nav izvirzījusi nekādus uiguru vai citu minoritāšu dzimstības ierobežošanas mērķus, taču oficiālie dati par dzimstību, par paredzamajām demogrāfiskajām izmaiņām un par etniskajām proporcijām reģionā pēc Cenca aprēķiniem liecina, ka Siņdzjanas reģiona dienvidos panāks minoritāšu proporcijas sarukumu. Viņš lēš, ka tuvāko divdesmit gadu laikā Ķīnā dominējošo hanu (jeb vienkārši – ķīniešu) īpatsvars Siņdzjanas uiguru autonomā reģiona dienvidos palielināsies no 8.4% līdz 25%.

Vācieša Adriana Cenca pētījums apkopojis arī iepriekš plašāk neredzētu pašu ķīniešu akadēmiķu un amatpersonu pētījumus, kuros norādīts, ka no 2017. gada līdz 2019. gadam dzimstība reģionā jau ir samazinājusies par 48,7%. Oficiāli Ķīnas varasiestādes noliedz apzinātu minoritāšu skaita regulēšanas politiku. Tā līdzšinējo dzimstības samazinājumu skaidrojusi ar aizvien apzinīgāku jau līdz šim Ķīnā pastāvošo kvotu reālu ievērošanu, kā arī labklājības pieaugumu un ģimeņu plānošanas – abortu un kontracepcijas pieejamību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!