NATO līguma piektais pants tiks attiecināts arī uz kosmosu, paziņo Stoltenbergs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

NATO līderi pirmdien samitā Briselē attiecinās NATO līguma piekto pantu arī uz uzbrukumiem kosmosā, pirms samita paziņojis organizācijas ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

NATO līguma piektais pants garantē kolektīvās aizsardzības principu, proti, ka uzbrukuma gadījumā vienai no dalībvalstīm palīgā nāk pārējās dalībvalstis. Līdz šim tas attiecās uz uzbrukumiem uz zemes, jūrā, gaisa telpa un kibertelpā.

Stoltenbergs, uzrunājot auditoriju Vācijas Maršala fondā pāris stundas pirms samita sākuma, sacīja, ka šajā samitā viņi liks skaidri saprast, ka arī jebkurš uzbrukums kosmosā, piemēram, uzbrukums satelītiem, vai uzbrukums no kosmosa izraisīs vai var izraisīt piektā panta iedarbināšanu.

Ap Zemi riņķo aptuveni 2000 satelītu, no kuriem vairāk nekā puse pieder NATO valstīm. Tie nodrošinot daudzu jomu darbību, sākot no mobilajiem tālruņiem un bankas pakalpojumiem un beidzot ar laika prognozēm. Arī armijas izmanto satelītus komunikācijā, navigācijā, informācijas apmaiņā un raķešu aktivitāšu novērošanā.

2019. gada decembrī NATO līderi atzina kosmosu par piekto alianses darbības sfēru līdztekus zemei, gaisa telpai, jūrai un kibertelpai.

Daudzas NATO dalībvalstis ir nobažījušās par Krievijas un Ķīnas aktivitātēm kosmosā, uzskatot, ka tās paliek arvien agresīvākas.

Stoltenbergs iepriekš jau paziņoja, ka NATO valstu līderiem ir jāizstrādā stingrāka kopējā politika pret Ķīnu.

Intervijā Kanādas sabiedriskajai raidorganizācijai CBC Stoltenbergs uzsvēra, ka Ķīnai ir otrs lielākais aizsardzības budžets pasaulē, lielākā karaflote un tā veic ievērojamus ieguldījumus jaunos militāros materiālos, kas "ietekmē mūsu drošību".

"Ķīna nepiekrīt mūsu vērtībām. Mēs to redzam, kā viņi apspiež demokrātiskos protestus Honkongā, kā viņi apspiež tādas minoritātes kā uigurus un kā tā izmanto mūsdienu tehnoloģijas savu iedzīvotāju novērošanai," sacīja Stoltenbergs.

"Tāpēc visa tā dēļ NATO ir svarīgi izstrādāt politiku, stiprināt mūsu politiku attiecībā uz Ķīnu," norādīja Stoltenbergs.

Vienlaikus viņš atzina, ka citām valstīm ir svarīgi sadarboties ar Ķīnu kopīgu problēmu risināšanai, tādu kā klimata pārmaiņas un ieroču kontrole.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!