Baltkrievijā turpinās atlase nacionālajam skaistumkonkursam "Mis Baltkrievija", taču jauno dāmu interese par dalību šī gada pasākumā ir nepieredzēti zema. Papildu stingrajiem atlases kritērijiem kandidātēm nākusi klāt arī prasība par lojalitāti pret Aleksandra Lukašenko režīmu, vēsta portāls "Currenttime".
"Mis Baltkrievija 2021" konkursa fināls ieplānots 10. septembrī Minskā. Par tā motīvu noteikta pagātne, tagadne un valsts nākotne, telekanālā ONT skaidroja TV specprojektu galvenā direktore un viena no konkursa organizatorēm Jeļena Lobača. Viņas teiktais atklāj arī politisku pieskaņu atlases procesā.
"Caur Baltkrievijas veidolu mēs atklāsim tostarp arī īstu baltkrieviešu tēlu. Ne tās, kas dzīvo mirkļa emocijās un stājas protestu rindās ar plakātiem, kas aprakstīti ar rupjībām, rokās," uzsvēra Lobača.
Organizatore arī neslēpj, ka kandidātes tagad tiek pārbaudītas īpaši skrupulozi, pat pētot viņu "Instagram" stāstus, lai "izvairītos no pārsteigumiem".
Bez tā, ka tagad tiek pārbaudīta dalībnieču lojalitāte un nesaistība ar protestu kustību, atlases kritēriji arī līdz šim bija samērā stingri. Meitenēm jābūt ne vecākām par 24 gadiem, neprecētām, bez bērniem, tām nedrīkst būt tetovējumi un pīrsings, bet augums ne īsāks par 174 centimetriem.
Pēdējā gada laikā Baltkrievijā ir ievērojami mainījusies politiskā situācija. Pēc 2020. gada augusta prezidenta vēlēšanām, kuru rezultāti tiek uzskatīti par falsificētiem, valstī sākas masu protesti un akcijas pret Aleksandra Lukašenko palikšanas pie varas. Tie tika apspiesti ar brutālu spēku un Lukašenko režīms turpina izrēķināties ar opozicionāriem un nelojāliem pilsoņiem.
Saistīti vai nesaistīti ar politiskajiem notikumiem, bet meiteņu interese par dalību konkursā šogad esot ievērojami mazinājusies.
Neatkarīgie mediji jau pavasarī, kad notika reģionālās atlases, ziņoja par netipiski zemu aktivitāti. Piemēram, Brestā uz atlasi ieradusies tikai viena interesente, bet vēl pirms gada vietējā konkursā startējušas 20 meitenes.
Grodņā atlase vispār notikusi aiz slēgtām durvīm, kuras apsargājusi milicija. Uz pilsētas atlasi atnākušas 23 meitenes. Neatkarīgo mediju pārstāvji nav ielaisti zālē un viņiem nav atļauts runāt ar konkursantēm.
Iepriekšējo reizi skaistumkonkursa atlase Grodņā notika 2018. gadā. Toreiz pieteicās 80 dāmas, no kurām 30 tika tālāk uz nākamo atlases kārtu, norāda medijs.
Baltkrievijas varasiestādēm raksturīgā manierē kandidāšu trūkums tiek risināts ar administratīvo resursu piesaistīšanu. Opozīcijas "Telegram" kanālos noplūda Minskas rajonu administrācijas sūtīts dokuments iestādēm (konkrētajā gadījumā poliklīnikai), kurā no katra galvaspilsētas rajona tika prasīts steidzami nodrošināt piecas noteiktiem parametriem atbilstošas meitenes dalībai konkursā "Mis Baltkrievija".
Sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Miročņika medijam "Currenttime" skaidro, ka šie centieni nepalīdzēs atgūt cieņu pret kādreiz Baltkrievijā populāro konkursu. Daudzām ambiciozām meitenēm dalība konkursā bija cerība uz ātru ceļu pie panākumiem, taču pēc augusta notikumiem daudzi vairs nevēlas riskēt ar savu vārdu un iesaistīties varas atbalsta projektos, viņa uzskata.
Līdzīgi kā citi interesanti nacionāla mēroga projekti, arī "Mis Baltkrievija" ir kļuvis par pasākumu tiem, "kuri vairs nekam citam nav derīgi", viņa secina.
Konkursam "Mis Baltkrievija" vienmēr ir bijusi īpaša loma. Gandrīz katrā finālā ir piedalījies Aleksandrs Lukašenko, bet uzvarētājas pēc tam nonāk viņa lokā vai pat veido karjeru, stāsta opozīcijas Koordinācijas padomes Feministu grupas pārstāve Jūlija Mickeviča.
Baltkrievijas Feministu grupa aicina boikotēt konkursu, norādot, ka skaistumkonkursi savā būtībā ir pazemojoši, bet pašreizējā situācijā dalība tajā nozīmētu atbalstu plaša mēroga valsts vardarbībai.
"Man ir ļoti grūti iztēloties, cik smagi var būt meitenēm atteikties no viņa [Lukašenko] piedāvājuma kaut kur braukt vai iet. Mēs nezinām visas nianses, kas notiek ar šīm meitenēm pēc tam un ar kādiem noteikumiem viņas nonāk šī cilvēka lokā. Mēs varam tikai minēt," secina Mickeviča.
Portāls "Projekt" ar TV kanālu "Belsat" kopīgā pētījumā rakstīja, ka bijušās skaistumkonkursu dalībnieces bieži kļūst par prezidenta protokola darbiniecēm un pavada viņu publiskos pasākumos.
Piemēram, 2019. gadā skaistuļu kompānijā Lukašenko novāca arbūzu ražu savā vasarnīcā. Starp viņa pavadonēm pamanīta studenšu skaistumkonkursa "Pavasara karaliene 2013" uzvarētāja Darja Šmanai, kas kopš 2014. gada regulāri redzēta Lukašenko kompānijā.
2018. gada "Mis Baltkrievija" uzvarētāja Marija Vasileviča (attēlā zemāk) arī regulāri bijusi Lukašenko pavadone, tostarp Pasaules futbola čempionātā Krievijā pirms trim gadiem. Lukašenko preses sekretāre Nataļja Eismonte skaidroja, ka Lukašenko vienkārši gatavojis sievieti dalībai pasaules skaistumkonkursā "Mis Pasaule".
2019. gadā 22 gadu vecumā Vasileviča kļuva par pašu jaunāko Baltkrievijas parlamenta deputāti. Britu "The Times" toreiz rakstīja, ka meitenei, domājams, ir romantiskas attiecības ar Lukašenko. Pašlaik viņa strādā pie likumiem par pilsonības atņemšanu baltkrieviem, kas apsūdzēti par dalību protestos.
Citā pozīcijā ir 2008. gada "Mis Baltkrievija" Olga Hižinkova, kura kļuva par vienu no Baltkrievijas tautas protestu sejām un par dalību demonstrācijās pavadījusi apcietinājumā 42 dienas. Viņu atlaida no darba Nacionālajā skaistuma skolā, bet valsts veikalos sāka ar cenu zīmēm aizlīmēt viņas seju uz baltkrievu zeķubikšu zīmola "Conte" produkcijas, ar ko sieviete sadarbojās 10 gadus.
Intervijā neatkarīgajam medijam "Tut" viņa norāda, ka esošajā ekonomiskajā un politiskajā situācijā pats konkursa norises fakts ir pārsteidzošs. Viņa uzskata, ka pašlaik konkursa dalībnieces var cerēt tikai uz darbu Lukašenko protokola dienestā, valsts televīzijā vai Nacionālajā skaistuma skolā. Bet lielie zīmoli reputācijas risku dēļ drīzāk izvēlēsies modeles ar neitrālu fonu, nevis "Mis Baltkrievija" konkursantes, viņa uzskata.