Starp 26 cilvēkiem, kas aizturēti saistībā ar otrdienas vakarā notikušajām nekārtībām pie Lietuvas Seima ēkas Viļņā, daži tiesāti jau vairāk nekā desmit reizes, ceturtdien žurnālistiem paziņojusi ģenerālprokurore Nida Grunskiene.
"Viena persona šai pirmstiesas izmeklēšanā iepriekš tiesāta jau 13 reizes, viena - 14 reizes, viena - 12 reizes, trīs - pa divām reizēm, vienai personai ir aizdomās turētā statuss divās pirmstiesas izmeklēšanās," viņa norādījusi.
Prokuratūra lūgusi tiesu visiem 26 aizturētajiem kā drošības līdzekli noteikt apcietinājumu uz laiku no viena līdz trim mēnešiem, norādot uz iespēju, ka viņi varētu traucēt izmeklēšanas gaitu, slēpties, bēgt vai izdarīt jaunus noziegumus.
Viļņas pilsētas rajona tiesa, strādājot attālināti, pagaidām izskatījusi 18 cilvēku lietas un ļāvusi apcietināt deviņus no viņiem, kas tiek turēti aizdomās par nekārtību provocēšanu un pretošanos tiesībsargāšanas iestādēm.
Piecus cilvēkus atļauts aizturēt uz vienu mēnesi, divus - uz 14 diennaktīm un vēl divus - uz 10 diennaktīm. Vēl četriem tiesa noteikusi intensīvu uzraudzību - viņiem būs jānēsā aproce ap kāju un jāievēro noteikts dienas režīms, bet pārējiem tiesa drošības līdzekli nav noteikusi un to varēs izraudzīties pati prokuratūra.
Kā žurnālistiem pastāstījis tiesas priekšsēdētāja vietnieks Mindaugs Ražansks, trīs prasības attiecas uz sievietēm, un tiesa atteikusies viņas apcietināt.
Pēc viņa teiktā, dažos gadījumos tiesa atzinusi, ka prokuroru izteiktajām bažām nav pamata, jo aizdomās turētajiem ir ģimene, darbs un likumīgi ieņēmumu avoti.
Ģenerālprokurore savukārt uzsvērusi, ka apcietināšanas pamatojums sniegts katram aizturētajam atsevišķi un prokuratūra uzskata, ka pamats apcietināšanai ir, tomēr respektē tiesas lēmumu.
Lietuvas policijas ģenerālkomisārs Renats Požēla pieļāvis iespēju, ka aizdomās turamo skaits pirmstiesas izmeklēšanas gaitā varētu vēl pieaugt.
Jau ziņots, ka otrdienas vakarā Viļņā izcēlās nekārtības pie Seima ēkas, kur dienas gaitā bija pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, lai protestētu pret valdības plāniem noteikt stingrus ierobežojumus cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai testējušies. Seims gan tobrīd ārkārtas sesijā risināja gluži citus jautājumus, kas saistīti ar nelegālās migrācijas krīzi.
Vakarpusē, beidzoties Seima sēdei un oficiāli atļautajam protesta akcijas laikam, vairāki simti cilvēku bloķēja visas parlamenta ēkas izejas un vārtus uz iekšējo pagalmu, kur deputāti novieto savus automobiļus, izkliedza apvainojumus gan politiķiem, gan žurnālistiem, turklāt daļa no viņiem izturējās visai agresīvi. Nekārtības izvērtās sadursmēs - policija laida darbā asaru gāzi un pret dažiem mītiņotājiem lietoja spēku, savukārt daži protestētāji policistiem meta ar ūdens pudelēm un akmeņiem un izmantoja signālraķetes. Pēdējie nekārtību dalībnieki tika izklīdināti ap diviem naktī.
Policija trešdien paziņoja, ka saistībā ar nekārtībām aizturēti 26 cilvēki un cietuši 18 policisti un Sabiedrības drošības dienesta darbinieki, trīs no viņiem nogādāti slimnīcās, cietušajiem bijušas vajadzīgas arī operācijas. Nekārtību laikā sabojātas arī astoņas automašīnas.