Ķīna brīdina Lietuvu un Eiropas amatpersonas nesaraut attiecības Taivānas dēļ
Foto: Pixabay

Ķīna sestdien brīdināja Lietuvu un Eiropas amatpersonas nesaraut attiecības sakarā ar Taivānas un Lietuvas lēmumiem atvērt pārstāvniecības.

Ķīna "stingri iebilst" pret oficiāliem kontaktiem starp Taivānu un valstīm, kurām ir diplomātiskās attiecības ar Ķīnu, pavēstīja Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Vans Veņbins.

"Mēs aicinām Lietuvas valdību ievērot politiskos solījumus, kas tika izteikti, izveidojot diplomātiskās attiecības ar Ķīnu, un nepieņemt neatgriezeniskus politiskus lēmumus," norādīja Vans. "Eiropas pusei būtu jāieņem korekta nostāja un jānovērš iejaukšanās veselīgu Ķīnas-ES attiecību attīstībā."

Lietuvas lēmums atļaut Taivānai veidot pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā atklāti lietojot vārdu "Taivāna", saniknojis Ķīnu, kas cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots vārds "Taibei", starptautiskajai sabiedrībai respektējot Pekinas ieturēto "Vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Ķīna augustā paziņoja, ka atsauc uz konsultācijām savu vēstnieku Viļņā, pamatojot šo lēmumu ar Lietuvas nostāju attiecībā pret Taivānu, un vienlaikus pieprasīja atsaukt arī Lietuvas vēstnieku Pekinā. Lietuvas vēstniece Ķīnā Diāna Mickevičiene Lietuvā uz konsultācijām atgriezās septembra sākumā.

Lietuva daudz kritizējusi cilvēktiesību situāciju Ķīnā, bloķējusi šīs valsts investīcijas, bet maijā pavēstīja, ka izstājas no Ķīnai nozīmīgā ekonomiskās un politiskās sadarbības formāta 17+1, kurā piedalās galvenokārt Viduseiropas un Austrumeiropas valstis, jo uzskata to par šķeltniecisku.

Ķīna savukārt pēdējā laikā sākusi atcelt tiešos kravas vilcienu reisus uz Lietuvu un pārtikas eksporta atļauju izdošanu, samazinājusi Lietuvas uzņēmumiem kredītlimitus un paaugstinājusi cenas.

Lietuvas uzņēmēji atzīst, ka šīs nesaskaņas būtiski apgrūtinājušas viņu sadarbību ar Ķīnu, bet valdība cer, ka ciešākas ekonomiskās saites ar Taivānu šos zaudējumus ar laiku varētu atsvērt.

Taivāna cer ekonomisko pārstāvniecību Viļņā atvērt jau līdz gada beigām, neraugoties uz Ķīnas iebildumiem, šonedēļ paziņoja Taivānas Nacionālās attīstības padomes ministrs Kuns Minsjiņs, kas ieradās Lietuvā kopā ar uzņēmēju delegāciju.

Savukārt Lietuva plāno atklāt pārstāvniecību Taivānā nākamā gada sākumā, norādījusi ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!