Vairāki Francijas parlamenta deputāti saņēmuši nāves draudus par atbalstu Covid-19 vakcīnas pasēm, kas stipri ierobežotu nevakcinēto cilvēku iespējas piedalīties sabiedriskajā dzīvē.
Francijas valdība cenšas panākt, ka tiek pieņemts likums, kas prasītu cilvēkiem uzrādīt pierādījumu par vakcinēšanos pret Covid-19, lai iekļūtu sabiedriskās vietās un sabiedriskajā transportā.
Gaidāms, ka likumprojekts tiks pieņemts šonedēļ. Taču tas ir saniknojis vakcīnu pretiniekus.
Francijā ir viens no augstākajiem vakcinācijas aptveres rādītājiem Eiropas Savienībā (ES).
Pret Covid-19 pilnībā vakcinēts vismaz 91% pieaugušo, liecina Francijas valdības publiskotie dati.
Aņēza Firmina Le Bodo no centriski labējās partijas "Agir" svētdien publiskoja tviterī e-pasta vēstuli, kuru saņēmusi. Vēstulē viņai izteikti draudi nogalināt, jo viņa atbalsta vakcīnas pases.
Intervijā telekanālam BFM TV viņa sacīja, ka paziņojusi par draudiem policijai un to dēļ viņa nepārstās atbalstīt vakcīnas pases.
Līdzīgus draudus e-pastā saņēmusi arī partijas "Horizons" deputāte Naima Muču.
Francijas veselības ministrs Olivjē Verāns pirmdien parlamentā nosodīja nāves draudus un vakcinēšanās pretiniekus.
Francijas iekšlietu ministrs Žeralds Darmanēns pagājušajā nedēļā paziņoja, ka policija pastiprinās vēlēto amatpersonu aizsardzību pirms balsojuma par vakcīnas pasēm.
Barbara Beso Ballo no valdošās partijas partijas "Republique En Marche" ("Uz priekšu, Republika!", REM) pavēstīja, ka deputāti saņēmuši ziņas ar draudiem nogalināt par "uzbrukumu mūsu brīvībām".
"Šie draudi ir nepieņemami," tviterī uzsvēra politiķe.
Visā pandēmijas laikā kritiķi ir apsūdzējuši Francijas prezidenta Emanuela Makrona valdību brīvību pārkāpšanā, ieviešot ierobežojumus cīņā ar Covid-19. Regulāri tiek rīkoti protesti pret šiem noteikumiem.
Francijā jūnijā tika ieviesti noteikumi, kas liek cilvēkiem, kuri grib apmeklēt tādas vietas kā restorāni, kinoteātri un muzeji, uzrādīt Covid-19 pasi, kas pierāda vakcinēšanos, pārslimošanu vai nesen veikta testa negatīvu rezultātu.
Tagad parlamentā tiek diskutēts par Covid-19 pases atjaunināšanu, lai negatīva testa pierādījums vairs nebūtu pietiekams dažādu vietu apmeklēšanai. Tādējādi veselības jeb Covid-19 pase kļūs par imunizācijas jeb vakcīnas pasi.
Plānots, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā no janvāra vidus.
Gaidāms, ka likumprojekts par vakcīnas pasēm šonedēļ tiks apstiprināts parlamenta apakšpalātā, bet trešdien par to sāksies debates Senātā.
Vācijā protesti pret ierobežojumiem
Savukārt Vācijā vairāk nekā 35 000 cilvēku pirmdien izgāja demonstrācijās, protestējot pret Covid-19 ierobežojumiem, paziņoja policija.
Varas iestādes iepriekš bija reģistrējušas daudzas no šīm protesta akcijām, kas ir nepieciešams saskaņā ar Vācijas likumiem, bet citas demonstrācijas nebija apstiprinātas un tādējādi bija nelikumīgas.
Mēklenburgas-Priekšpomerānijas federālajā zemē gandrīz 12 000 cilvēku piedalījās protestos apmēram 20 pilsētās. Šī federālā zeme pēdējās nedēļās ir kļuvusi par šādu demonstrāciju centru.
Tīringenes federālajā zemē dažādos neapstiprinātos protestos piedalījās vairāk nekā 16 000 cilvēku. Tie lielākoties notika mierīgi, ja neskaita dažas nelielas sadursmes.
Saksijas-Anhaltes federālajā zemē apmēram 2500 cilvēku sapulcējās uz nereģistrētu demonstrāciju Magdeburgas pilsētā. Demonstranti Magdeburgā iesaistījās sadursmēs ar policiju, un varas iestādes ziņoja, ka viņi izlauzušies caur policijas kordoniem un apmētājuši policistus ar pudelēm un petardēm.
Saksijas federālajā zemē ielās izgāja vairāki tūkstoši cilvēku, piedaloties nelikumīgos protestos. Šīs federālās zemes Lihtenšteinas pilsētā 14 policisti tika ievainoti demonstrantu uzbrukumos, pret kuriem policija vērsās ar piparu aerosolu, un 40 cilvēkiem tika izvirzītas apsūdzības par vardarbīgiem likumpārkāpumiem.
Bavārijas federālajā zemē apmēram 4200 cilvēku piedalījās gājienā Nirnbergā, aptuveni 2150 cilvēku apmeklēja nereģistrētu mītiņu Bambergā, kādi 900 cilvēki sapulcējās uz protestu Ansbahā un apmēram 800 - Baireitā.
Daudzviet Bavārijā pašvaldības bija aizliegušas protesta pasākumus vai draudējušas piespriest naudassodus par neatļautu protestēšanu.
Bādenes-Virtembergas federālajā zemē protestos piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku, tai skaitā apmēram 2000 Frīdrihshāfenes pilsētā sarīkotā pasākumā, kas bija spontāni organizēts sociālajos medijos.
Berlīnē vairāki simti cilvēku pievienojās mītiņam pie raidsabiedrības ZDF studijas.
Brandenburgas federālās zemes galvaspilsētā Potsdamā protestēja vairāki simti cilvēku. Notika arī pretdemonstrācija, kurā piedalījās Potsdamas mērs Maiks Šūberts, bet par tās dalībnieku skaitu nav ziņots.
Daudzi protestētāji pauda sašutumu arī par plānotu obligātas vakcinācijas likumu, kuru atbalsta jaunā Vācijas koalīcijas valdība.
Vācijā vakcinācijas aptvere ir nedaudz virs 71%. Daudzi no pilnīgi vakcinētajiem ir saņēmuši arī balstvakcīnas, bet 25,8% iedzīvotāju vispār nav vakcinēti pret Covid-19.