Ukraiņi Krievijas robežu sasnieguši vairākās vietās, iznīcina divus kuterus; sīva kauja turpinās Severodoneckā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Harkivas apgabalā Ukrainas karavīri vairākās vietās sasnieguši robežu ar Krieviju, pavēstīja Ukrainas Aizsardzības ministrijas preses sekretārs Oleksandrs Motuzjaņiks. Vienlaikus saspringta sitācija turpinās ap Severodonecku, bet Dņepras-Burgas grīvā ukraiņi iznīcinājuši okupantu desanta kuterus.

Kaut arī Harkivas apgabalā nenotiek aktīva kara darbība, Krievijas karaspēks sācis tur veidot nocietinājumus, Motuzjaņiks sacīja nacionālā televīzijas maratona ēterā.

"Šobrīd krievi reģionā mainījuši savu taktiku... Tās ir pastāvīgas apšaudes, tā ir mūsu karaspēka turēšana pastāvīgā spriedzē un mūsu apakšvienību piesaistītšana. Bet Harkivas apgabalā ir vairākas vietas, kur mūsu karavīri sasnieguši robežu ar Krieviju," sacīja ministrijas pārstāvis.

Krievijas karaspēks nemazina spriedzi reģionā tikai tāpēc, lai Ukrainas Bruņoto spēku vienības no turienes netiktu pārvietotas uz citiem virzieniem un dara visu, lai nepieļautu Ukrainas armijas pretuzbrukumu, skaidroja amatpersona.

Harkivas apgabalā iebrucēji pamatā uzbrūk nevis bruņoto spēku pozīcijām, bet mierīgajām apdzīvotajām vietām, norādīja Motuzjaņiks.

Iznīcina desanta kuterus

Ukrainas Bruņotie spēki Dņepras-Bugas grīvā iznīcinājuši divus Krievijas ātrgaitas desanta kuterus, pavēstīja pavēlniecība "Dienvidi".

Krievijas kuterus iznīcinājušas Ukrainas Bruņoto spēku raķešu un artilērijas apakšvienības.

Okupanti Dņepras-Bugas grīvā paslēpuši divus ātrgaitas desanta kuterus, kas bijuši gatavi diversiju un izlūkošanas aktivitātēm.

"Vienlaikus Melnajā jūrā kuģu skaits, kas draud ar raķešu triecieniem, pieaudzis līdz trim, desanta kuģi nav manīti. Rašisti atvilkuši divus sasistos "Raptor" klases "slīkoņus" no Čūsku salas uz bāzes punktu Sevastopolē ar cerību atliekām tos reanimēt," situāciju raksturo pavēlniecība "Dienvidi".

Kopumā dienvidu virzienā Ukrainas spēki trešdien likvidējuši 21 okupantu.

Iznīcināta viena zenītiekārta un viena pašgājēja artilērijas iekārta, četri tanki T-72, četras bruņutehnikas vienības, trīs automobiļu tehnikas vienības, trīs droni un trīs lauka munīcijas punkti.

Krievijas armija spēku trūkumu cenšas kompensēt ar aviācijas un artilērijas apšaudēm, jo uz dienvidu robežām okupantiem ir problēmas ar spēku papildināšanu jaunu trieciengrupu izveidošanai, norāda pavēlniecība.

Okupanti mācās no kļūdām un visus spēkus koncentrē Severodoneckas ieņemšanai

Krievijas armija ir mācījusies no iepriekš pieļautajām kļūdām, pārgrupējusies un tagad koncentrē visus spēkus Severodoneckas ieņemšanai, intervijā žurnālam "Ir" pauda Zemessardzes kapteinis Jānis Slaidiņš.

Viņš skaidroja, ka visas frontes garums ir 1300 kilometru, taču Krievija, mācoties no iepriekš pieļautām kļūdām, tagad koncentrējusies uz vienu vietu. Zemessardzes kapteiņa ieskatā kauja par Donbasu ir smagumpunkts, un Krievija, sakoncentrējot spēkus, ir atradusi papildu resursus. Krievijas armija mainījusi taktiku, koncentrējot spēkus vienā vietā, lai sasniegtu vienu konkrētu mērķi.

Slaidiņa ieskatā krievu kaujas vienības Severodoneckā ir diezgan spēcīgas, turklāt viņi spējuši nodrošināt apgādes līnijas, kas ir svarīgs kaujas komponents. Turklāt uzbrūkošie krievu spēki darbojas daudz konkrētāk, uzbrukumi ir kļuvuši koordinētāki. Ir arī tehniskais pārsvars, jo Krievijas rīcībā esošo artilēriju patlaban ukraiņi nespēj nomākt. Tas ļauj Krievijas spēkiem lēnām iegrauzties Ukrainas ziemeļaustumos, Donbasā. Ja Krievijas bruņoto spēku uzbrukumi savienosies gan no ziemeļiem, gan no austrumiem, var veidoties aplenkums, prognozēja kapteinis, piebilstot, ka ukraiņiem būtu ļoti grūti bez lieliem zaudējumiem veikt taktiski sarežģītas atkāpšanās operācijas.

Sakoncentrējot visus spēkus Severodoneckā, Krievijas mērķis ir visa Luhanskas apgabala nonākšana tās kontrolē. Ja ukraiņi šo kauju zaudēs, krieviem uzvara vismaz kādā kaujā kalpotu kā liels morāls pacēlums. Līdz ar to galvenais viņu mērķis ir aplenkt šīs ukraiņu vienības.

Ja Ukraina zaudētu šo teritoriju, turpmāk būtu jāmēģina nostabilizēt fronti, lai tālākais Krievijas solis nebūtu jau Slovjanska un Kramatorska, kas ir ļoti nozīmīgas pilsētas Ukrainai.

Ukraiņi labi apzinās, ko visam ukraiņu grupējumam nozīmē ceļš, kas savieno Bahmutu un Severodonecku, kas atrodas pie Severodoneckas - tā ir galvenā apgādes artērija. Ja tā kristu Krievijas bruņoto spēku rokās, vairs nav saprotams, kā ukraiņi spētu apgādāt Severodonecku ar munīciju, evakuēt ievainotos, piegādāt pārtiku. Tāpēc ukraiņiem šis ceļš ir jānotur, taču, ja tas neizdosies, jāmēģina atstāt Severodonecka, akcentē Slaidiņš.

Slaidiņš gan piekrīt, ka Krievija Ukrainā ir cietusi pietiekami lielus tehnikas zaudējumus, tomēr arī vecas tehnikas sūtīšana uz fronti nozīmē Ukrainai tērēt resursus pretinieku tehnikas iznīcināšanai.

Slaidiņa ieskatā patlaban ir grūti prognozēt kauju par Severodonecku iznākumu, jo kaujas izšķir karavīri, komandieri, kaujas gars, tehniskais nodrošinājums, morālā sagatavotība. Abām karā iesaistītajām pusēm neiet viegli. Krievijas armijas resurss samazinās, iestājies nogurums, taču arī ukraiņiem ir ļoti grūti, jo teju nav iespējams veikt rotāciju kaujas laukā austrumos, turklāt arī Rietumu ieroču nav pietiekami daudz.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!