Pirms kara FSB uzstāja uz plānu Kijivas ātrai ieņemšanai, vēsta laikraksts
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Pirms kara sākuma Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) sniedza Kremlim sagrozītu informāciju par noskaņojumu Ukrainas sabiedrībā un uzstāja uz plānu Kijivas zibens ātrai ieņemšanai, raksta avīze "The Washington Post" (WP).

"The Washington Post" piektdien otrajā rakstā publikāciju sērijā par kara sākumu Ukrainā stāsta par FSB lomu nereāla plāna izstrādē zibenīgi gāzt valdību Kijivā un izveidot marionešu valdību.

"Analītiķi vai nu nepareizi novērtēja pretestības potenciālu Ukrainā, vai arī novērtēja to pareizi, bet nevarēja vai negribēja dot Vladimiram Putinam atskurbinošu vērtējumu," raksta WP, atsaucoties uz sarunām ar daudziem Ukrainas un Rietumu izlūkdienestu pārstāvjiem. Viens no laikraksta sarunu biedriem Krievijas izlūkdienesta kļūdas nosauca par "fundamentālām un stratēģiskām".

"FSB darbinieki bija tik pārliecināti, ka drīzumā kontrolēs varas sviras Kijevā, ka pavadīja pēdējās dienas pirms kara, iekārtojot informatoru dzīvokļus un citas vietas plānotajam kadru pieplūdumam," raksta WP.

Tieši FSB, "turoties pie kļūdainiem pieņēmumiem, uzstāja uz kara plānu, kura pamatā bija ideja par zibenīgu uzbrukumu Kijivai un valdības gāšanu dažu dienu laikā". Pirms iebrukuma sākuma FSB pat lika saviem informatoriem Kijivā atstāt galvaspilsētu, bet paturēt savas mājas atslēgas.

WP sarunu biedri Rietumu izlūkdienestos nespēja izskaidrot, kāpēc FSB ticēja prokrieviskajiem noskaņojumiem Ukrainā, jo viņiem bija dati, kas atspēkoja šos maldus.

Ar FSB saistītās sociālo pētījumu kompānijas "Research & Branding" 2021. gada aprīlī veiktā aptauja rādīja, ka 84% ukraiņu jebkuru Krievijas karaspēka iebrukumu uzskatītu par "okupāciju", un tikai 2% iedzīvotāju šādu scenāriju nodēvēja par "atbrīvošanu".

Gandrīz puse valsts pilsoņu - 48% - bija gatavi aizstāvēt Ukrainu agresijas gadījumā. Neskatoties uz šiem datiem, FSB "turpināja barot Kremli ar rožainiem vērtējumiem", norādīja WP sarunu biedri. "Noskaņojums, ka viņus sagaidīs ar ziediem, nāca no FSB," sacīja viens no avotiem. Nav zināms, vai šo aptauju rezultāti tika nodoti Putinam.

"Kad viņi sāka 24. februārī, uzdevums bija ieņemt Kijivu. Viņi gaidīja, ka tas novedīs pie domino efekta, kas izplatīsies visā valstī. Vispirms viņi paņems centrālo valdību, bet pēc tam nostiprinās savu klātbūtni reģionos," WP sacīja avots Ukrainas militārajā resorā.

FSB piedāvāja divus variantus prokrieviskām marionešu valdībām. Pirmā "valdība" atradās Baltkrievijā un tika veidota ap bijušo prezidentu Viktoru Janukoviču. Otra grupa, kurā ietilpa bijušie Janukoviča valdības locekļi, tika izveidota Ukrainas dienvidaustrumos. Tajā ietilpa bijušais Reģionu partijas biedrs Oļegs Carevs.

Pēc WP datiem, galvenā "balss", kas pārliecināja Putinu, ka "Zelenskis ir vājš, viņa valdība sabruks un ukraiņu tauta sveiks Krievijas spēkus", bija "Opozīcijas platforma - Par dzīvību" vadītājs Viktors Medvedčuks - Putina tuvs draugs un prokrievisks politiķis, ko Ukraina apsūdz valsts nodevībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!