NATO brīdina par ilgstošu karu Ukrainā
Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievija gatavojas ilgstošam karam Ukrainā, tādēļ arī NATO ir jāsagatavojas šādam scenārijam un jāatbalsta Ukraina tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, Eiropas augstākajām militārpersonām trešdien norādījis NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirča Džoane.

Džoane sacīja, ka NATO valstīm ir vairāk jāiegulda aizsardzībā, jāpalielina militārā rūpnieciskā ražošana un jāizmanto jaunas tehnoloģijas, lai sagatavotos kariem nākotnē.

Trešdien un ceturtdien notiekošajā NATO Militārās komitejas sanāksmē Briselē tiks apspriestas sabiedroto iespējas palielināt militāro atbalstu Ukrainai turpmākajos mēnešos un diskutēts par to, kā stiprināt pašiem savu aizsardzību. Sanāksmē piedalās 30 NATO dalībvalstu, kā arī Somijas un Zviedrijas bruņoto spēku komandieri un arī NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs admirālis Robs Bauers, NATO Eiropas spēku virspavēlnieks ģenerālis Kristofers Kavoli un Sabiedroto Transformācijas pavēlniecības komandieris ģenerālis Filips Laviņs.

Nekas neliecina, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina mērķi būtu mainījušies, sacīja Džoane, piebilstot, ka Krievija ir mobilizējusi vairāk nekā 200 000 papildu karavīru.

"2023. gads būs smags gads un mums jāatbalsta Ukraina tik ilgi, cik tas būs nepieciešams," uzsvēra Džoane.

ASV Apvienotās štābu komiteju priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milijs otrdien Polijas dienvidaustrumos tikās ar Ukrainas armijas virspavēlnieku Valēriju Zalužniju. Tikšanās vieta tika turēta noslēpumā.

Sagaidāms, ka militārpersonu sanāksmē Milijs izklāstīs Zalužnija bažas pārējo NATO valstu komandieriem.

Milija tikšanās ar Zalužniju tika noorganizēta īsā laikā pēc tam, kad pirmdien kļuva skaidrs, ka Zalužnijs nevarēs apmeklēt NATO militārpersonu sanāksmi klātienē. Gaidāms, ka ceturtdien viņš piedalīsies attālināti, izmantojot video zvanu.

Milija preses pārstāvis sacīja, ka Milijs plāno izklāstīt NATO valstu komandieriem "taktiskos un operatīvos apstākļus kaujas laukā un militārās vajadzības".

Bauers NATO Militārās komitejas sanāksmē uzsvēra, ka aliansei jāturpina mainīties, lai spētu stāties pretī izaicinājumiem nākotnē.

"Karš mums ir arī parādījis, ka šodien ir jāspēj izcīnīt arī rītdienas kaujas, kā arī vakardienas," sacīja Bauers, norādot, ka mūsdienās karadarbībā "bitiem un botiem ir tikpat liela nozīme cik dubļiem un asinīm".

Bauers atgādināja, ka pirms aptuveni gada notika NATO un Krievijas padomes pēdējā tikšanās un abas puses tolaik vēl spēja sēdēt pie viena galda, bet pēc Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā pasaule ir mainījusies.

NATO ir pierādījusi, ka pēc nepieciešamības spēj ātri palielināt un pārvietot savu militāro klātbūtni, sacīja Bauers un apliecināja, ka alianse ir gatava atbalstīt Ukrainu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams.

Putins "par zemu novērtēja Ukrainas tautas, bruņoto spēku un vadības iespējas un drosmi, kā arī par zemu novērtēja mūsu vienotību un mūsu solidaritāti ar Ukrainu", sacīja Bauers.

Pateicoties NATO atbalstam, situācija kaujas laukā ir mainījusies, un šis atbalsts turpināsies, paziņoja NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!