Zelenski ar ovācijām sagaida Briselē; Ukrainas uzvara ir visas Eiropas uzvara, apgalvo prezidents
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš ceturtdien ieradies Briselē, lai pieprasītu vairāk ieroču Krievijas agresijas atvairīšanai, saņēmis siltu uzņemšanu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderiem un vētrainas ovācijas Eiropas Parlamentā (EP). Ukrainas uzvara ir visas Eiropas uzvara, uzrunā Eiropas Parlamentā (EP) sacīja Zelenskis.

Uzrunājot ES samita dalībniekus, viņš aicināja vērst pret Maskavu stingrākas sankcijas un sodīt Krievijas līderus, kas atbildīgi par iebrukumu Ukrainā.

"Brīva Eiropa nav iedomājama bez brīvas Ukrainas," uzsvēra Zelenskis. "Eiropa ir brīva, Eiropa būs brīva un Eiropa ir vienota."

Ievadot savu otro ārvalstu vizīti kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma pagājušā gada 24.februārī, Ukrainas prezidents trešdien Londonā tikās ar Lielbritānijas premjerministru Riši Sunaku, bet pēc tam Parīzē viņam bija kopīgas vakariņas ar Francijas kolēģi Emanuelu Makronu un Vācijas kancleru Olafu Šolcu.

Šo sarunu galvenā tēma bija Kijevas prasības piegādāt Ukrainai modernus iznīcinātājus, taču pagaidām Zelenskis saņēmis vien Sunaka solījumu apmācīt ukraiņu pilotus šo lidmašīnu vadīšanā.

Tomēr uzrunājot EP deputātus, no kuriem daļa bija tērpusies Ukrainas nacionālajās krāsās, Zelenskis izlaida jau ierastās prasības piegādāt vairāk ieroču, tā vietā lielāku vērību atvēlot ierindas eiropiešu devumam, uzņemot ukraiņu bēgļus.

"Vēlētos jums pateikties, visiem jums, kas palīdz mūsu tautai, mūsu pilsoņiem, mūsu pārvietotajiem ļaudīm šeit, [pateikties] tiem, kas aicina savus līderus palielināt un vairot savu atbalstu," savā runā norādīja Ukrainas līderis.

Eiropadomes priekšsēdētājs Žuzeps Borels pirms ES samita žurnālistiem paziņoja, ka dalībvalstu līderi ir gatavi uzņemties saistības sniegt Ukrainai vēl lielāku militāro palīdzību, taču sīkākus paskaidrojumus nesniedza.

Rietumvalstis līdz šim atturējušās Ukrainai piegādāt kara lidmašīnas un citus ieročus, kurus iespējams izmantot, lai dotu triecienus mērķiem, kas atrodas dziļi Krievijas teritorijā. Taču gaisotne, kas apņem Zelenska vizīti, varētu liecināt, ka arī šis tabu beidzot varētu krist.

"Jums jāuzvar, un tagad [ES] dalībvalstīm ātri jālemj par nākamo soli, piešķirot tālas darbības rādiusa sistēmas un iznīcinātājus, kas jums nepieciešami, lai aizsargātu savu brīvību," piesakot Zelenska runu, uzsvēra EP priekšsēdētāja Roberta Metsola.

Pilnīgi ikkatrs cilvēks Eiropā un visā pasaulē no politiķiem un karavīriem līdz studentiem un aktīvistiem, kas ir izdarījis kaut ko Ukrainas labā, ir devis ieguldījumu ne tikvien ukraiņu tautas uzvarā, bet kopīgajā uzvarā, norādīja prezidents.

Viņš izteica pateicību EP deputātiem un Eiropas pilsoņiem par ticību Ukrainas spēkam.

Ja pašā kara sākumā, kad Krievijas agresori jau sāka lauzt zobus pret Ukrainas aizsardzību, sacīja Zelenskis, eiropieši pret notiekošo parādīja savu attieksmi, piešķirot Ukrainai Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusu.

Tas bija spēcīgs žests, un Kijiva izdarīs visu iespējamo, lai neviens un nekad nešaubītos, ka Ukraina ir Eiropas valsts, kas pelnījusi savu vietu sabiedroto vidū, kam ir kopīgi demokrātijas, dzīves un pasaules uzskata principi, rezumēja Ukrainas prezidents.

Ukrainas prezidents uzrunā EP deputātiem uzsvēra, ka Krievija cenšas iznīcināt ne tikai suverēno Ukrainu, bet arī "eiropiešu dzīvesveidu".

Viņš akcentēja, ka Eiropu viņš redz kā kontinentu, kur valda noteikumi, vērtības, vienlīdzība un taisnīgums, kur Ukraina jūtas kā mājās. Tikmēr Kremlis dara visu iespējamo, lai iznīcinātu Eiropas vērtības, norādīja Zelenskis, uzsverot, ka Ukraina cīnās par Eiropu un aizsargā to no šī antieiropeiskā spēka.

Viņš pateicās visiem eiropiešiem, kas ir atbalstījuši Ukrainu cīņā pret Krievijas iebrukumu, un visiem, kas palīdzējuši Ukrainas bēgļiem, kuri ieradušies ES. Zelenskis aicināja Eiropu un Ukrainu turpmāk soļot plecu pie pleca un kopīgi izlemt Eiropas nākotni.

Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, EP priekšsēdētāja Roberta Metsola uzsvēra, ka Ukraina ir Eiropa un Ukrainas nākotne ir ES.

Viņa arīdzan piebilda, ka ES būtu jānodrošina Ukrainai "ātrākais iespējamais pievienošanās process", un ka dalībvalstīm tagad, kā pirmais solis, "jānodrošina tāla darbības rādiusa ieroču sistēmas un lidmašīnas, kas Ukrainai vajadzīgas, lai nosargātu brīvību, kuru pārāk daudzi ir uztvēruši par pašsaprotamu".

Šī bija Ukrainas prezidenta pirmā oficiālā vizīte EP. Viņš teica attālinātu uzrunu EP deputātiem pagājušā gada 1.martā, neilgi pēc tam, kad Krievija sāka karu pret Ukrainu. Attālināti viņš uzstājās arī 14.decembra plenārsēdē, kad 2022.gada Saharova balva tika pasniegta drosmīgajiem Ukrainas iedzīvotājiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!