ES sankcijām pakļauta 121 Krievijas un tās sabiedroto persona
Foto: AFP/Scanpix

Sestdien apstiprinātajām Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļauta 121 Krievijas un tās sabiedroto fiziskā un juridiskā persona, tajā skaitā Irānas lidrobotu ražotāji.

Desmitā sankciju pakete tika saskaņota tikai piektdien vēlu vakarā, īsi pirms šodien paredzētās oficiālās apstiprināšanas, un to mērķis ir ierobežot Krievijas finanses un kara materiālu piegādes, kas tai nepieciešamas agresīvā kara vešanai pret Ukrainu.

ES sankcijas atspoguļo jau piektdien izsludinātās ASV un Lielbritānijas sankcijas, kā arī G7 paziņojumu, kas satur brīdinājumu jebkurai citai valstij, kas atbalsta Maskavu tās karā pret kaimiņvalsti.

Kārtējā sankciju pakete ir "vistālejošākās sankcijas", kādas līdz šim pieņemtas, lai novājinātu Krievijas bruņojuma arsenālu un ekonomiku, norādījusi Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Liena, piebilstot, ka šoreiz sodītas tiek arī tās personas, kuras mēģina apiet līdzšinējās sankcijas.

Sankcijas vērstas pret 96 Krievijas uzņēmumiem un valsts iestādēm, tajā skaitā pret trim bankām, teikts ES paziņojumā.

Sankcijām pakļauti arī septiņi Irānas uzņēmumi, kas ražo Krievijai piegādājamos uzbrukuma lidrobotus, kurus krievi izmanto karā pret Ukrainu, cita starpā bombardējot civilās infrastruktūras objektus un dzīvojamās ēkas.

Paplašināts arī to dubultā pielietojuma preču saraksts, kuru eksportēšana uz Krieviju ir aizliegta, iekļaujot tajā elektroniku, specializētos spēkratus, mašīnu detaļas, kravas automašīnu un lidmašīnu dzinēju rezerves daļas, antenas, celtņus, lidrobotus, retzemju metālus, elektroniskās shēmas un termokameras.

Šīs preces, kā liecina kaujas laukā iegūtās trofejas, Krievija izmanto karā pret Ukrainu, un to eksporta apjoms uz Krieviju pārsniedz 11 miljardus eiro, norāda ES amatpersonas.

Kopumā eksporta ierobežojumu apjoms tagad sasniedz 44 miljardus, kas līdzinās gandrīz pusei no ES eksporta kopapjoma uz Krieviju 2021.gadā, tas ir, pirms Maskavas atkārtotā iebrukuma Ukrainā.

Papildus 1,3 miljardu eiro apmērā noteikti arī jauni importa ierobežojumi ražojumiem, kas ienes Krievijas kasē ievērojamas summas. Tas attiecas, piemēram, uz sintētisko kaučuku un bitumenu.

Kopējais importa ierobežojumu apmērs tagad pārsniedzis 90 miljardus eiro jeb 58% no 2021.gada apjoma.

Sankcijas pastiprinātas arī pret Kremļa propagandas ruporiem, anulējot apraides licences arābu valodā raidošajām RT un "Sputnik" filiālēm.

To ES uzņēmumu valdēs, kuru pārziņā ir kritiskās infrastruktūras objekti, vairs nedrīkstēs atrasties Krievijas pilsoņi.

Vienlaikus ES dalībvalstīm uzdots iesniegt detalizētākas atskaites par sankcijām pakļauto Kremļa atbalstītāju īpašumiem un Krievijas Centrālās bankas līdzekļiem.

Sankcijām pakļautas arī personas, kas "atbildīgas par vismaz 6000 ukraiņu bērnu deportāciju un piespiedu adopciju", kas veikta pārkāpjot starptautiskās tiesības.

Sankcijām pakļautas arī augsta ranga valdības un armijas amatpersonas, kā arī diktatora Vladimira Putina režīma propagandisti.

Precīzākas ziņas par sankcijām pakļautajām personām un organizācijām kļūs zināmas vēlāk sestdien, kad to saraksts tiks publicēts Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!