Putins ar sievietēm
Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievijas diktators Vladimirs Putins trešdien, 8. martā, sveica sievietes Starptautiskajā sieviešu dienā. Kā novēroja žurnālisti, runas vēstījums krasi kontrastē ar pirms gada teiktajiem vārdiem.

Pērn 24. februārī Krievija sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Lai gan pēc mazāk nekā nedēļas ekspertiem bija skaidrs, ka Kremļa plāni ar iespaidīgu "speoperāciju" dažās dienās pakļaut Kijivu ir izgāzušies, bija grūti prognozēt, kā izvērtīsies turpmākā kara gaita, okupantiem ķeroties pie vēsturiski iecienītās nāvējošā kara taktikas, sagraujot visu savā ceļā.

Gana optimistisks divas nedēļas kopš iebrukuma sākuma savā 8. marta uzrunā vēl šķita pats Putins.

"Pasvītrošu, kaujas darbībās nepiedalās un nepiedalīsies obligātā dienesta karavīri. Netiks veikta papildu rezervistu iesaukšana," solīja Kremļa saimnieks, sveicot Krievijas sievietes. "Saņemtos uzdevumus risina tikai profesionālie karavīri," Putina apgalvojumus atgādina raidsabiedrība BBC.

Nerunājot par liecībām, ka obligātā dienesta karavīri tomēr piedalījušies invāzijā, tostarp Krievijas Aizsardzības ministrija to atzina īsi pēc Putina uzrunas, situācija frontē kļuva okupantiem arvien nelabvēlīgāka un septembrī prezidents izsludināja "daļēju" mobilizāciju, lai iesauktu aptuveni 300 000 vīriešu – neprofesionālus karavīrus.

2023. gadā februārī Ukraina apgalvoja, ka Krievija kopumā mobilizējusi vēl vairāk – aptuveni pusmiljonu karavīru.

Arī Putina apsveikums 2023. gada 8. martā krasi kontrastē ar viņa apgalvojumiem vēl pirms gada. Šogad uzrunā viņš atsevišķi uzteic karojošās sievietes un tās, kuru radinieki nosūtīti uz Ukrainu, kā arī jau runā par plašu tautas iesaisti, nevis "uzdevumu, ko veic tikai profesionāli karavīri".

"Es zinu, cik sirsnīgi jūs dažkārt pašaizliedzīgi atbalstāt mūsu karavīrus un virsniekus – gan savus mīļos, gan pilnīgi svešus puišus: ar lūgšanām, siltiem vārdiem un labiem darbiem. Rakstāt vēstules, vācat pakas ar visu nepieciešamo, aužat maskēšanās tīklus, dodaties par brīvprātīgajām slimnīcās, lai rūpētos par katru, kā par miesīgu dēlu," teikts Kremļa tīmekļa vietnē publicētā Putina apsveikumā.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās pērn agrā 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!