Javelin Ukraina
Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Kaujas laukā Ukrainā Krievija varētu būt ieguvusi ASV un NATO ieročus un nosūtījusi tos Irānai. Tur, domājams, Teherāna tos pēta un mēģinās pārprojektēt, vēsta raidsabiedrība CNN.

Pēdējā gada laikā fiksēti vairāki gadījumi, kad Krievijas spēki sagrābuši pārnēsājamos ieročus, tostarp amerikāņu prettanku raķetes "Javelin", atsaucoties uz četriem avotiem, ziņo medijs.

Daudzos no šiem gadījumiem Krievija ieročus nosūtījusi uz Irānu izjaukšanai un izpētei, lai, iespējams, Irāna radītu savas šī bruņojuma versijas.

Krievijā uzskata, ka Rietumu trofeju ieroču nosūtīšana Irānai stimulēs Teherānu turpināt atbalstīt Maskavu tās agresijā pret Ukrainu, skaidro medijs.

ASV amatpersonas neuzskata, ka problēma ir plaši izplatīta vai ir sistemātiska, bet ukraiņi jau kopš paša kara sākuma informē Pentagonu par ASV piegādātā aprīkojuma zaudēšanu, skaidro CNN. ASV amatpersonas gan atzīst, ka visam ir grūti izsekot.

Pagaidām nav zināms, vai Irānai jau ir izdevies veiksmīgi pārprojektēt kādu no Ukrainā iegūtajiem ASV ieročiem, taču Teherāna iepriekš ir demonstrējusi augstu meistarību kopēt ārvalstu ieročus.

Piemēram, Irānas armijas vadāma prettanku raķete "Toophan" ir veidota pēc amerikāņu BGM-77 TOW parauga.

Savukārt 2011. gadā Irāna pārtvēra ASV bezpilota lidaparātu RQ-170 un radīja savu drona versiju. 2018. gadā šāds drons šķērsoja Izraēlas gaisa telpu, pirms tika notriekts.

Iepriekš "The Wall Street Journal" ziņoja, ka Krievija uz Irānu remontēšanai nosūtījusi Ukrainā sagrābto bruņojumu.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!