Eiropas Komisija (EK) pirmdien nosodījusi Polijas un Ungārijas noteiktos aizliegumus graudaugu un citu pārtikas produktu importam no Ukrainas.
Arī Slovākija šodien paziņoja, ka uz laiku pārtrauks graudu un citu produktu importu no Ukrainas.
Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma lielā mērā ir bloķētas Ukrainas Melnās jūras ostas un tās labības eksports uz citām valstīm ir veikts caur Eiropas Savienību (ES).
Tomēr loģistikas problēmu dēļ labība ir uzkrājusies un pazeminājusi vietējās produkcijas cenas, un tas novedis pie lauksaimnieku protestiem Polijā un Polijas zemkopības ministra atkāpšanās.
EK preses pārstāve paziņoja, ka EK pieprasījusi plašāku informāciju no Polijas un Ungārijas, lai varētu novērtēt šos aizliegumus.
"Šajā kontekstā ir svarīgi uzsvērt, ka tirdzniecības politika ir ES ekskluzīvā kompetencē, un tāpēc vienpusējas darbības nav pieņemamas. Šādos grūtos laikos ir ļoti svarīgi koordinēt un saskaņot visus lēmumus ES," paziņoja EK preses pārstāve.
Gan Polija, gan Ungārija paziņojušas, ka aizliegumi būs spēkā līdz 30. jūnijam.
Polijā aizliegums attieksies uz graudu, cukura, gaļas, augļu un dārzeņu, piena, olu un citu pārtikas preču importu.
Reaģējot uz Polijas paziņojumu, Ukrainas Agrārās politikas ministrija sestdien izteica nožēlu par šo lēmumu.
"Polijas lauksaimnieki saskaras ar sarežģītu situāciju, bet mēs uzsveram, ka Ukrainas lauksaimnieki atrodas visgrūtākajā situācijā", ņemot vērā karu, norādīja ministrija.
Ministrija ierosināja Ukrainai un Polijai tuvākajā laikā noslēgt jaunu vienošanos, kas apmierinātu abas puses.
Budapešta paziņoja, ka aizlieguma periodā "valdība sagaida pastāvīgu risinājumu un ES pasākumu pieņemšanu".