Foto: Kadrs no video

Naktī uz 16. maiju Kijiva piedzīvoja masīvu Krievijas raķešu apšaudi, pēc kuras izplatījās oficiāli neapstiprinātas ziņas, ka ar okupantu raķeti "Kinžal", iespējams, bojāta pretgaisa aizsardzības sistēma "Patriot".

Amerikāņu medijs "The New York Times" (NYT) atzīmē, ka raķešu trieciens pret Kijivu bijis masīvākais un blīvākais – daudz raķešu īsā laika posmā – pēdējo mēnešu laikā, un tajā izmantotas arī sešas hiperskaņas raķetes "Kinžal".

Ukraina ziņoja, ka visas raķetes, tostarp "Kinžali", ko Maskava bija raksturojusi kā neuzvaramu ieroci, ir pārtvertas. Krītošās raķešu atlūzas radījušas bojājumus un ievainojušas vismaz trīs cilvēkus. Vairāk par to, ko Ukrainas pieredze atklāj par patiesajām "Kinžal" un "Patriot" spējām, var lasīt šeit.

Savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija otrdien, nesniedzot plašākus pierādījumus, apgalvoja, ka ar "Kinžal" raķeti iznīcināta "Patriot" sistēmai.

Raidsabiedrība CNN, atsaucoties uz kādu ASV amatpersonu, arī ziņoja par it kā nodarītiem bojājumiem "Patriot" sistēmai, taču par bojājumu apmēriem informācijas nebija.

Medijs NYT no kādas ASV amatpersonas arī guvis apstiprinājumu, ka ir cietusi "Patriot" sistēma, taču bojājumu apmērs neesot tik liels, lai moderno iekārtu būtu nepieciešams sūtīt remontēt uz kādu citu valsti.

To pašu ziņo arī aģentūra "Reuters", tomēr kāda no ASV amatpersonām papildinājusi, ka tas balstās sākotnējā informācijā par bojājumu raksturu, bet plašāka izpratne par bojājumu novēršanas iespējām būšot zināma tuvākajās dienās.

Jāatzīmē, ka oficiālā līmenī ne Vašingtona ne Kijiva informāciju par "Patriot" bojājumiem nav apstiprinājusi.

Ukrainas gaisa spēku runasvīrs Jurijs Ignats trešdien ieteica nesatraukties par "Patriot" likteni, uzsverot, ka ar vienu "Kinžal" nevar iznīcināt "Patriot" divizionu, kura elementi ir izvietoti dažādās vietās un pārtvērējraķešu palaišana notiek automātiski.

Gaisa spēki gan neslēpj, ka savas dārgās hiperskaņas raķetes Krievija velta "īpašiem" mērķiem. "Patriot" tiek uzskatīta par pasaulē spējīgāko un modernāko pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!