Sergejs Šoigu un Viktors Hreņins
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Krievija un Baltkrievija ceturtdien parakstījušas līgumu par krievu kodolieroču izvietošanu Baltkrievijas teritorijā, par ko abu valstu līderi vienojās martā.

Kontrole pār ieročiem paliks Maskavas rokās.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 25.martā paziņoja, ka Krievija izvietos Baltkrievijā taktiskos kodolieročus.

Abu valstu amatpersonas izteicās, ka Krieviju un Baltkrieviju uz šādu soli pamudinājis Rietumu naidīgums.

Baltkrievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka līgums attiecas uz "īpašu glabātuvi Baltkrievijas Republikas teritorijā".

Kad ieroči varētu tikt nogādāti Baltkrievijā, nav zināms, bet Putins iepriekš izteicās, ka taktisko kodolieroču glabātuve tiks pabeigta līdz 1.jūlijam.

Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas kustības līdere Svjatlana Cihanouska nosodīja šo vienošanos un sacīja, ka jādara viss iespējamais, lai novērstu Putina plānu izvietot kodolieročus Baltkrievijā, jo tas nodrošinās Krievijas kontroli pār Baltkrievijas teritoriju vēl daudzus turpmākos gadus.

"Tas vēl vairāk apdraudēs Ukrainas un visas Eiropas drošību," sacīja Cihanouska.

Neatkarīgais baltkrievu militārais analītiķis Aleksandrs Aļesins norādīja, ka aptuveni divas trešdaļas no Krievijas vidēja darbības rādiusa kodolraķetēm Aukstā kara laikā atradās Baltkrievijā. Viņš piebilda, ka ir desmitiem padomju laika glabātuvju, kuras joprojām varētu izmantot šādu raķešu novietošanai.

Padomju kodolieroči, kas bija izvietoti Baltkrievijā, Ukrainā un Kazahstānā, tika pārvietoti uz Krieviju saskaņā ar vienošanos, ko ASV palīdzēja noslēgt pēc Padomju Savienības sabrukuma.

Aļesins norādījis, ka dokumenti Minskā par kodolieroču atgriešanos Baltkrievijā parakstīti laikā, kad Ukraina gatavojas sākt pretuzbrukumu un Rietumvalstis nodod ieročus Kijivai.

"Šim Baltkrievijas kodolbalkonam vajadzētu sabojāt noskaņojumu politiķiem Rietumos, jo kodolraķetes spēj aptvert Ukrainu, visu Poliju, Baltijas valstis un daļu Vācijas," sacīja Aļesins.

Baltkrievijas aizsardzības ministrs arī paziņoja par plāniem stiprināt Krievijas un Baltkrievijas apvienoto spēku kaujas spējas, pārvedot uz Minsku raķešu sistēmu "Iskander-M" un pretgaisa aizsardzības sistēmu S-400.

Krievijai un Baltkrievijai ir alianses līgums, saskaņā ar kuru Kremlis subsidē Baltkrievijas ekonomiku ar aizdevumiem un atlaidēm Krievijas naftai un gāzei. Krievija izmantoja Baltkrievijas teritoriju kā placdarmu, lai iebruktu kaimiņvalstī Ukrainā, un uztur tur karaspēku un glabā ieročus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!