Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Savienība (ES) draudējusi vērsties pret Poliju pēc tam, kad valsts parlamenta deputāti apstiprināja jaunu komisiju, kas varētu liegt cilvēkiem ieņemt valsts amatus saikņu ar Krieviju dēļ, raksta britu raidsabiedrība BBC.

Polijas parlaments pagājušajā nedēļā apstiprināja, ka komisija izmeklēs iespējamo Krievijas iejaukšanos politikā laikā no 2007. līdz 2022. gadam.

Taču kritiķi saka, ka grupa, kurā dominēs valdības deputāti, ir paredzēta, lai uzbruktu opozīcijas līderim un bijušajam premjerministram Donaldam Tuskam. ES tieslietu komisārs Didjē Reinderss sacīja, ka šādas komisijas izveide rada "īpašas bažas".

Komisija tiks pilnvarota uz 10 gadiem aizliegt pārvaldīt publiskos līdzekļus - faktiski liedzot ieņemt valsts amatus, ikvienam, kas atzīts par vainīgu darbībā "Krievijas ietekmē". Jo īpaši tā izmeklēs ar Krieviju parakstītos gāzes darījumus, kuru dēļ valsts, pēc valdības domām, kļuva pārāk atkarīga no Maskavas.

Sagaidāms, ka 10 locekļu komisijā dominēs valdošās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) deputāti, un tā varētu nākt klajā ar savu pirmo ziņojumu jau septembrī.

Reinderss žurnālistiem Briselē sacīja, ka ES Komisija "analizēs tiesību aktus un nevilcināsies veikt pasākumus, ja tas būs nepieciešams".

Opozīcijā esošās "Pilsoniskās platformas" partijas deputāti baidās, ka izmeklēšana, kas attieksies uz tās pēdējo pilnvaru termiņu no 2007. līdz 2015.gadam, mēģinās sabojāt atbalstu Donaldam Tuskam, kurš toreiz bija premjerministrs. Tusks tagad ir partijas priekšsēdētājs un vadītājs, lai gan viņš nav parlamenta deputāts, un ir sagaidāms, ka šī gada vēlēšanās viņš būs konkurents pašreizējam premjerministram Mateušam Moraveckim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!