Kokaīna pieprasījums un piedāvājums aizvien straujāk izplatās pasaules tirgos, savukārt metamfetamīna kontrabanda nes peļņu ne tikai jau zināmajos tirgos, bet arī ārpus tiem, ieskaitot Afganistānu, kur sākta tā ražošana, atsaucoties uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ziņojumu, vēsta aģentūra "Reuters".
Kokas augu kultivācija un kokaīna ražošana 2021. gadā sasniegusi rekordaugstus rādītājus. Šajā gadā kokaīnu lietojuši aptuveni 22 miljoni iedzīvotāju, norādīts ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja (UNODC) veiktajā ikgadējā pasaules narkotiku ziņojumā.
Norādīts, ka kokaīna konfiskācijas apjoms gan ir pieaudzis ātrāk nekā tā ražošana, līdz ar to tirgus piedāvājums nav ievērojami palielinājies.
"Pasaule šobrīd piedzīvo nerimstošu sērgu gan kokaīna ražošanā, gan tā pieprasījumā. Tas šobrīd ir izjūtams visā pasaulē un, iespējams, veicinās jaunu tirgu attīstību ārpus tradicionālajām robežām," piefiksēts UNODC ziņojumā.
"Lai gan globālais tirgus joprojām, galvenokārt, koncentrējas ASV, kā arī centrālajā un Rietumeiropā, tomēr visātrāk augošs bizness, lai gan balstās uz zemu sākotnējo līmeni, novērojams jaunajos tirgos Āfrikā, Āzijā un Eiropas dienvidaustrumos," norāda ANO.
Savukārt 90% no globālajā tirdzniecībā esošā metamfetamīna konfiscēts tieši divos reģionos – Āzijas austrumos un dienvidaustrumos, kā arī Ziemeļamerikā. Dati liecina, ka šie tirgi praktizē augsta līmeņa tirdzniecību, tomēr ievērojamākais pieaugums novērojams tieši Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā.
Dati par Afganistānā ražotā metamfetamīna konfiskācijām norāda, ka valstī strauji mainās narkotiku ekonomika. Afganistānā arī tiek ražoti 80% no opija magonēm, ko izmanto heroīna ražošanā.