Sudāna, sievietes
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) paudusi nosodījumu pieaugošajai seksuālajai vardarbībai, ko Sudānā pēdējo trīs mēnešu karadarbības laikā ir piedzīvojušas sievietes un meitenes, ziņo medijs "Al Jazeera".

Trešdien, 5. jūlijā, publicētā ANO aģentūru vienotā paziņojumā vēstīts, ka pasaules organizācijas cilvēktiesību birojs Sudānā, kopš militārā konflikta sākšanas 15. aprīlī, saņēmis ziņojumus par 21 ar karu saistītu seksuālās vardarbības gadījumu, kas vērsts pret vismaz 57 sievietēm un meitenēm.

"Kādā no gadījumiem norādīts, ka vienā uzbrukumā izvarotas pat 20 sievietes," teikts ziņojumā.

Medijs norāda, ka aģentūru pārstāvji pieprasījuši uzbrucējiem nekavējoties pārtraukt izmantot seksuālo vardarbību kā kara taktiku, kā arī veikt rūpīgu un neatkarīgu visu iespējamo pārkāpumu un vardarbības izmeklēšanu, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

ANO ģenerālsekretāra vietnieks humānajos jautājumos Mārtins Grifitss skaidroja, ka sievietes un bērni, kuru dzīves ir izpostījis karš, "šādi vēl vairāk tiek traumēti". "Tas, ko mēs redzam Sudānā nav tikai humānā krīze, tā ir cilvēces krīze," uzsvēra Grifitss.

Aktīvās karadarbības dēļ sievietēm un meitenēm nav pieejams pietiekams medicīniskais vai psiholoģiskais atbalsts, informēja augstākais cilvēktiesību komisārs Volkers Turks. "Pret seksuālo vardarbību nevajadzētu būt nekādai tolerancei," apgalvoja Volkers.

Atsaucoties uz ANO aprēķiniem, arī pirms aprīlī uzsāktā militārā konflikta vairāk nekā trīs miljoni sieviešu regulāri bija pakļautas uz dzimumu balstītam vardarbības riskam. Šobrīd šis skaits ir pieaudzis līdz 4,2 miljoniem.

Jau ziņots, ka Hartūmā un citur Sudānā kopš 15. aprīļa notiek aktīva karadarbība starp Sudānas armiju un paramilitāro formējumu "Ātrā atbalsta spēkiem" (RSF). Kā ziņo ārzemju mediji, pēdējās divas dienas Sudāna piedzīvojusi īpaši intensīvas sadursmes. Omdurmānā bojā gājuši vismaz 24 cilvēki un vairāk nekā 100 ir ievainoti.

"Apkārtnē, kur es dzīvoju ir viena slimnīca, kas joprojām darbojas un sniedz pakalpojumus slimajiem un ievainotajiem. Tomēr tā cieš no liela medicīniskā aprīkojuma un darbinieku trūkuma," raidsabiedrībai BBC stāstīja viens no iedzīvotājiem. Savukārt cits iedzīvotājs informēja, ka problēmas rada arī pārtikas iegūšana: "Daudzi apkārtnes veikali un tirgi ir slēgti. Tirgotāji atturas no preču pārdošanas daudzo apšaužu dēļ, kas apdraud viņu dzīvības."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!