Ukraina no ASV saņēmusi pretrunīgi vērtēto kasešu munīciju, kas ir aizliegta vairāk nekā 100 valstīs, ziņo aģentūra "Reuters".
Taurijas apgabala armijas runasvīrs Valērijs Šeršens ceturtdien apstiprināja viņa komandiera paziņojumu, ka nedēļu pēc ASV apstiprinājuma par ieroču piešķiršanu Kijivai, tie jau ir piegādāti Ukrainā. ASV kasešu munīciju iekļāva savā pēdējā 800 miljonus dolāru vērtajā drošības paketē. Piegādi apstiprināja arī Pentagons.
Kremlis kasešu munīcijas izmantošanu viņu uzsāktajā karā nosodījis. Ceturtdien, 13. jūlijā, Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu paziņoja, ka šādu ieroču izmantošanas gadījumā arī Krievija varētu apsvērt šādu munīciju. Atbildot uz šo paziņojumu, Kivija apgalvo, ka munīcijas izmantošana ir attaisnojama, ņemot vērā, ka Maskava mīnējusi ceļus pa kuriem var nokļūt līdz okupētajām teritorijām.
"Munīcijas ieguve demotivēs okupantus un būtiski uzlabos Ukrainas spēku izredzes," sarunā ar mediju "Radio Free Europe/Radio Liberty" (RFE/RL) skaidroja Šeršens. Viņš uzsvēra, ka munīciju Kijiva izmantos, balstoties uz striktiem noteikumiem, un saskaņā ar tiesisko regulējumu, lai atbrīvotu okupētās teritorijas.
"Munīcija netiks izmantota okupētajās teritorijās. To izmantos teritorijās, kur ir koncentrēti Krievijas militārie spēki, lai izlauztos cauri ienaidnieka aizsardzībai," uzsvēra Šeršens.
"Delfi" iepriekš informējuši, ka munīcija ir pretrunīgi vērtēta, jo tā ne vienmēr nostrādā. Tas nozīmē, ka nesprāgušas bumbas var gulēt uz zemes gadiem ilgi un, iespējams, uzsprāgt vēlāk. Vairāk nekā 100 valstis, tostarp Apvienotā Karaliste, Francija un Vācija, ir parakstījušas starptautisku līgumu, kas aizliedz šo ieroču izmantošanu vai uzkrāšanu, jo tie neselektīvi ietekmē civiliedzīvotājus. Bērni ir īpaši pakļauti savainojumiem, jo bumbas var līdzināties mazai rotaļlietai, kas atstāta dzīvojamā vai lauksaimniecības zemē, un tās bieži tiek paņemtas ziņkārības dēļ.